Sekrety życia i twórczości Ksawerego Pruszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:06
W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jakie zagadki kryje biografia świetnego reportera, publicysty i prozaika, o którego życiu Czesław Miłosz napisał, że było "bujne, rycerskie, romantyczne".
Audio
  • Sekrety życia i twórczości Ksawerego Pruszyńskiego (Dwukropek/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"Zagadkowa śmierć Ksawerego Pruszyńskiego w wypadku samochodowym, w którym niektórzy dopatrują się zamachu PRL-owksich służb, trwale przesłoniła inne zagadki jego życia i twórczości. Ostatni dramatyczny akord bujnego życia Pruszyńskiego, przyćmił wszystko, co go poprzedziło. Z uwagi na aktualność publicystyki autora "W czerwonej Hiszpanii" i wartość jego opowieści , a także niepisane prawa recepcji, które wymagają aby wracać do poszczególnych dzieł co dziesięć lat , zdecydowaliśmy się zmierzyć z pozostałymi zagadkami pisarza" - tak piszą we wstępie do książki "Zagadkowy Ksawery Pruszyński" prof. Brigitte Gautier i prof. Maciej Urbanowski.

Dlaczego do dziś warto czytać Pruszyńskiego i w jakie konteksty można wpisywać jego twórczość, o tym w audycji opowiadali historycy literatury : prof. Brigitte Gautier z Uniwesyteu w Lille i prof. Maciej Urbanowski z Uniwesytetu Jagiellońskiego.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadzi: Dorota Gacek

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Katarzyna Bonda: opowieść to potwór, którego muszę pokonać

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 18:00
- Zapis jest procesem wyczerpującym i dla mnie nieprzyjemnym. Trzeba zmagać się z swoimi słabościami - opowiadała w Dwójce o swoim pisaniu Katarzyna Bonda uważana za jedną z najlepszych polskich autorek kryminałów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Filipem Zawadą o życiu, pisaniu i szukaniu swego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 18:00
- Z pisaniem jest tak, że jeżeli nie wywieram na siebie nacisku, pozwalam, by myśl dyktowała mi to, co mam zapisać, to mi się udaje. Jeśli zaś próbuję stworzyć coś na siłę, to najczęściej nic z tego nie wychodzi – mówił w Dwójce autor książki "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".
rozwiń zwiń