Praprzodkowie Kaczora Donalda, czyli z dziejów filmowej animacji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 09:57
- Trudno kategorycznie stwierdzić, kiedy zaczęło się kino. Ale animacja na pewno nie odda tu palmy pierwszeństwa - podkreślał prof. Marek Hendrykowski, opowiadając o fascynujących początkach filmowej animacji.
Audio
  • Z dziejów filmowej animacji (Akademia kina/Dwójka)
Kadr z Gertie the Dinosaur - amerykańskiego krótkometrażowego niemego filmu animowanego z 1914 roku w reżyserii Winsora McCaya
Kadr z "Gertie the Dinosaur" - amerykańskiego krótkometrażowego niemego filmu animowanego z 1914 roku w reżyserii Winsora McCayaFoto: Wikimedia/domena publiczna

Za narodziny dziesiątej muzy przywykło się uważać pierwszy publiczny pokaz filmów braci Lumière. Ale już trzy lata wcześniej wydarzyło się coś, co można uznać za początek kina. - Pierwszy film animowany, "Pauvre Pierrot", Emile Reynaud wypuścił na ekran w Teatrze Optycznym w Paryżu już w 1892 - przypominał prof. Hendrykowski. Jak się okazuje, ta filmowa animacja wcale nie była czarno-biała…

Gość Dwójki opowiadał również o wielkiej rodzinie pionierów animowanego kina. O filmach takich, jak choćby "Mały Nemo" Windsora MacCaya (1911), o animacjach Emile’a Cohla, braci Fleischerów, Disneya oraz wybitnego twórcy filmu lalkowego Władysława Starewicza. W audycji także: o słynnych amerykańskich wytwórniach, które specjalizowały się w kinie animowanym w latach 20. i 30. XX w., oraz o takich postaciach, jak Betty Boop czy cała menażeria przezabawnych disneyowskich bohaterów z Kaczorem Donaldem na czele.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 1.07.2016

Godzina emisji: 22.30

jp/mp


Czytaj także

120 lat seansów. Jak film znalazł się w sali kinowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:00
Z początku kino było rozrywką plebejską. Filmy wyświetlano w budach i namiotach, w zaborze rosyjskim zaś w tzw. bałaganach. Ale ten stan nie trwał długo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kinematografu do 3D. Film - sztuka w ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 18:30
Od czarno-białego, niemego kinematografu i jarmarcznej rozrywki - w ciągu 120 lat swego istnienia - kino przebyło długa drogę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubimy się bać, czyli dreszcze w kinowym fotelu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 15:16
Tym razem w "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski opowiadał o filmowych dreszczowcach i miejscu jakie zajmują w historii kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy trzeba bać się melodramatu?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 11:00
To słowo kojarzy się z opowieścią o nieszczęśliwej miłości, dramatycznych rozstaniach, ckliwymi dialogami, sentymentalną muzyką...
rozwiń zwiń