Jean Gabin. Romantyczny plebejusz

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 10:00
W "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski przybliżył sylwetkę jednego z najważniejszych francuskich aktorów XX w. - Jeana Gabina. 15 listopada minie 40 lat od śmierci artysty.
Audio
  • Jean Gabin. Romantyczny plebejusz (Akademia kina/Dwójka)
Jean Gabin
Jean GabinFoto: PAP/United Archives/IFTN

Najwcześniejsze i zarazem największe sukcesy Jeana Gabina związane są z nurtem kina francuskiego z lat 30. XX wieku, zwanego realizmem poetyckim. Z filmami takich reżyserów jak Jean Renoir ("Towarzysze broni", "Bestia ludzka") Marcel Carne ("Ludzie za mgłą", "Brzask") czy Julien Duvivier ("Pepe le Moco"). W ich filmach Gabin stworzył niezapomnianą postać romantycznego plebejusza, prawego, targanego namiętnościami, zmagającego się z niesprzyjającym mu losem lub trudną do spełnienia miłością.

Mimo powierzchowności, znacznie odbiegającej od urody typowego amanta stał się czołowym gwiazdorem kina francuskiego. W okresie powojennym grał w wielu popularnych filmach, m.in. w dramatach gangsterskich ("Klub Sycylijczyków" Henri Verneuila), filmach sensacyjnych ("Werdykt" i "Na wypadek nieszczęścia" Andre Cayatte'a), komediach ("Czarny rynek w Paryżu" Claude'a Autant-Lary). Za rolę w filmie "Kot", w którym zagrał u boku Simone Signoret, Gabina nagrodzono Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

Niezwykle popularny aktor ma w swoim dorobku także m.in. charyzmatyczne role Jeana Valjeana w "Nędznikach" oraz komisarza Maigret. Niezależnie od tego czy grał gangstera, biedaka, komisarza policji, właściciela kabaretu czy żołnierza, zwracano uwagę na jego osobowość i niezwykłą naturalność gry, z którą wcielał się w kreowane przez siebie postacie. 

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 15.00

bch/mc

Czytaj także

Czy istnieje coś takiego, jak film religijny?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 19:40
– Filmy, które ostatnio weszły na ekrany kin, nazwałbym raczej filmami propagandy religijnej – mówił ks. Andrzej Luter, duszpasterz, publicysta i filmoznawca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd smutni ludzie we francuskich filmach?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 11:18
"Ludzie za mgłą", "Brzask", "Hotel du Nord" - to właśnie te głośne filmy Marcela Carnégo zwróciły uwagę na nurt francuskiego kina lat 30. XX wieku zwany "realizmem poetyckim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Wajda. Reżyser zakochany w aktorach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 19:00
– Nawet jeżeli wtedy tylko grał, uwierzyłam, że on naprawdę nas kocha – mówiła aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska o pewnym wydarzeniu z udziałem Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń