REKLAMA

Taniec brzucha, Asta Nielsen i erotyka w kinie duńskim

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:30
- Kino amerykańskie było na początku XX w. na tyle purytańskie, że nawet w scenach tańca brzucha stosowano na ekranie poziome paski. Duńczycy nie mieli tego typu skrupułów. Dla nich zmysłowość jest częścią kultury i natury – powiedział w Dwójce prof. Marek Hendrykowski.
Audio
  • Prof. Marek Hendrykowski o kinie duńskim (Akademia kina/Dwójka)
Asta Nielsen
Asta NielsenFoto: Waldemar Titzenthaler/Wikimedia/domena publiczna

Jak zauważył krytyk filmowy, emanacją zmysłowości w kinie duńskim była Asta Nielsen, która zasłynęła z erotycznych scen tańca m.in. w filmie "Otchłań".

- Najciekawsze jest to, że artystka na początku nie rozważała kariery w filmie. Gdy próbowano ściągnąć ją na plan, była już renomowaną aktorką teatralną. Gdy w końcu zdecydowała się na grę przed kamerą, stworzyła własną niszę – dodał Marek Hendrykowski.

W nagraniu audycji posłuchamy również o typowym dla duńskiego kina zainteresowaniu ciemną stroną duszy ludzkiej, a także o działalności wytwórni filmowej Nordisk.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 15.15

mz/bch

Czytaj także

Kino w Polsce zaczęło się od ogrodnika?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 15:30
- W 1896 agent braci Lumière, który wędrował z miasta do miasta z lumière’owską aparaturą i filmami, przyjechał do Krakowa - zaczął swoją opowieść o narodzinach X muzy w Polsce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilka prawd o polskim kinie przedwojennym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:42
- W latach 20. XX wieku do głosu doszła generacja młodych reżyserów. Wśród nich należy wymienić Henryka Szaro, który jest jednym z najważniejszych twórców z tego okresu – podkreślił w Dwójce prof. Marek Hendrykowski, mówiąc o kinie przedwojennym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humphrey Bogart. Nietypowy amant z Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:00
- Fenomen tego aktora polega na odejściu od mitycznego uprawiania aktorstwa i postawienia na zwykłość, która okazuje się nieprzeciętna i fascynująca – powiedział w Dwójce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowi buntownicy, czyli angielska młoda fala

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 14:18
W "Akademii kina" rozmawialiśmy o "młodych gniewnych" angielskiego kina, którzy tworzyli na przełomie lat 50. i 60. XX w.
rozwiń zwiń