Harmonia duszy i ciała według Hildegardy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 10:14
Zdrowe żywienie, ale i odpowiednia postawa życiowa. Idee słynnej średniowiecznej mniszki, kompozytorki i mistyczki są aktualne do dziś.
Audio
  • O harmonii duszy i ciała według Hildegardy z Bingen (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Hildegarda z Bingen opisuje człowieka jako centru świata, ale u podstaw stworzenia nie kładzie bezosobowej energii, ale osobowego Boga, mówił w Dwójce ks. dr Jacek Wróbel. Na zdj. fragm. strony z dzieła Liber Divinorum Operum Hildegardy
"Hildegarda z Bingen opisuje człowieka jako centru świata, ale u podstaw stworzenia nie kładzie bezosobowej energii, ale osobowego Boga", mówił w Dwójce ks. dr Jacek Wróbel. Na zdj. fragm. strony z dzieła "Liber Divinorum Operum" HildegardyFoto: Wikipedia/domena publiczna

W "Liber vitae meritorum" Hildegarda z Bingen opisuje – za swoimi wizjami, których doświadczała od lat najmłodszych – 35 różnych życiowych postaw. Te, które nam szkodą, i te, które służą zdrowiu. Co istotne, zdrowie rozumiane jest tu całościowo, jako efekt harmonijnego połączenia spraw ciała i ducha.

Goście Dwójkowej audycji, opowiadając o jej koncepcji zdrowego, szczęśliwego życia (bez cierpiętnictwa), podkreślali, jak nowatorskie i nowoczesne są to pomysły.

Życie Hildegardy z Bingen stało się inspiracją pisarzy, filmowców, ludzi teatru. Jest m.in. bohaterką dramatu "Córy Renu" Sesil Loveid. 25 lutego br. w TR Warszawa odbyło się czytanie sztuki w reżyserii Tomasza Cyza - w niedzielę na naszej antenie premiera słuchowiska zrealizowanego na podstawie tekstu norweskiej pisarki.

 

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadziła: Barbara Schabowska

Goście: ks. dr Jacek Wróbel, pallotyn, Joanna Zajdel (prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół świętej Hildegardy), prof. Paweł Gancarczyk (muzykolog z Instytutu  Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 26.02.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/mm

Czytaj także

Hildegarda udziela ślubu. Herezja w słuchowisku?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 08:15
- Niezwykle aktualny z punktu widzenia współczesnego odbiorcy jest moment, gdy żarliwa wiara dotyka herezji - mówił Tomasz Cyz, reżyser słuchowiska "Córy Renu".
rozwiń zwiń