Ukryte lęki nowoczesnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 13:26
Zachowanie młodości i zdrowia? Samodoskonalenie, budowanie własnej tożsamości? Okazuje się, że pod ideałami współczesności kryje się wiele nieuleczalnych spraw.
Audio
  • Z Janem Tokarskim o jego książce "Czas zwyrodniały" rozmawia Michał Nowak (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Miało być już tylko lepiej. Demokracja liberalna – ponoć ostatnie ogniwo w politycznej ewolucji rodzaju ludzkiego – miała być antidotum na bolączki współczesnego świata. Nadszedł, jak chciał niegdyś Francis Fukuyama, koniec historii. Postęp wydawał się być niepowstrzymany.
Dziś, po kryzysie finansowym, w obliczu nowych konfliktów zbrojnych, trudno utrzymać to optymistyczne przekonanie. Jak jednak w tym świecie – w którym królują wciąż idee samodoskonalenia, nieskrępowanej wolności czy kult młodości i zdrowia - odnajduje się człowiek?
- Wydaje mi się, że u tych realizujących samych siebie ludzi podskórnie buzuje bardzo wiele nienazwanego bólu i rozterek – mówił w Dwójce filozof Jan Tokarski. Opowiadał, jak w swojej książce "Czas zwyrodniały" próbuje nazwać te lęki, wskazać, skąd się biorą. Jednocześnie: zdradza, gdzie widzi źródło nadziei.
***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Jan Tokarski (filozof, historyk idei, autor m.in. książki "Czas zwyrodniały)

Data emisji: 6.03.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/pg

Czytaj także

Najgorsza rzecz, jaka może się ludziom przydarzyć

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 14:14
Ofensywa Państwa Islamskiego, walki na Ukrainie, pesymistyczne wizje światowego konfliktu. Jak zachować pokój? Jak zabiegać o niego tam, gdzie rządzi niepodzielnie wojna? W Dwójkowym "Magazynie filozoficznym" prof. Jacek Hołówka mówił o pacyfizmie Bertranda Russella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epoka upadku zaczyna się od rozpadu języka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 12:00
- W Europie mamy teraz poczucie, że język, którego używamy do opisu rzeczywistości, stał się niewystarczający - mówił w Dwójce filozof prof. Andrzej Leder.
rozwiń zwiń