Dwie śmierci Wacława Sieroszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 11:50
- Bujny życiorys Sieroszewskiego niewiele ustępuje losom jego najsłynniejszego bohatera, Maurycego Beniowskiego - podkreślił prof. Andrzej Z. Makowiecki, redaktor biografii pisarza.
Audio
  • Rozmowa o niezwykłej biografii Wacława Sieroszewskiego (Spotkania o zmroku/Dwójka)
Wacław Sieroszewski
Wacław Sieroszewski Foto: Wikipedia/Poeticbent/domena publiczna

Fragmenty powieści "Beniowski" Wacława Sieroszewskiego czyta Andrzej Mastalerz>>>

"Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny" pióra jego wnuka Wacława to historia niespokojnego podróżnika, pisarza i działacza niepodległościowego. Podróże naszego bohatera m.in. na Daleki Wschód, Cejlon i do Egiptu rozpoczęły się w Cytadeli Warszawskiej. Za atak na komendanta więzienia (który ocalił mu życie zeznając, że Sieroszewski uderzył go ramą obrazu przez przypadek) zesłany zostaje do Jakucji. Tam podejmuje dwie próby ucieczki. Za karę ma zostać zbity na śmierć knutem. Tym razem życie ratuje mu... brak w Wierchojańsku profesjonalnego kata.

Ale to nie brawurowe ucieczki sprawiły, że Wacław Sieroszewski do dziś jest autorem znacznie lepiej znanym w Jakucji niż w Polsce.

***

Tytuł audycji: Spotkania o zmroku

Prowadzenie: Anna Lisiecka

Gość: prof. Andrzej Z. Makowiecki (redaktor biografii "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny")

Data emisji: 28.05.2015

Godzina emisji: 21.30

mm/mc

Czytaj także

Niezwykłe przygody Maurycego Beniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 16:00
Wacław Sieroszewski widział w Beniowskim człowieka odważnego, wręcz nieustraszonego, a takich właśnie charakterów jego zdaniem Polska potrzebowała w XVIII w. Na naszej antenie powieść "Beniowski" przeczyta Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niespokojne życie Wacława Sieroszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 19:00
W stołecznym oddziale Pen Clubu zorganizowano spotkanie z dobrym pretekstem: wydaną właśnie książką "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny".
rozwiń zwiń