Bette Davis. "Była królową melodramatów"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 12:00
- Dzięki charakterystycznej emocjonalności, często na granicy histerii, uczyniła ten gatunek swoim - mówił w Dwójce o wybitnej hollywoodzkiej aktorce Michał Oleszczyk.
Audio
  • Rozmowa o aktorce Bette Davis (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Bette Davis (właśc. Ruth Elizabeth Davis) urodziła się w 1908 r. w USA, zmarła zaś w 1989 r. we Francji
Bette Davis (właśc. Ruth Elizabeth Davis) urodziła się w 1908 r. w USA, zmarła zaś w 1989 r. we FrancjiFoto: Ŧhe ₵oincidental Ðandy/flickr/Public Domain 1.0

Po 66 latach od oficjalnej premiery do polskich kin wchodzi nagrodzony sześcioma Oscarami klasyczny film "Wszystko o Ewie". To jeden z kultowych obrazów z Bette Davis, zmarłą ponad pół wieku temu aktorką. Goszący w Dwójce znawcy kina zauważali, że film ten pokazuje jedną z ciekawych właściwości artystki. - Ona źle funkcjonowała z facetami na ekranie, spychała ich absolutnie w cień, za to pięknie współgrała z drugą aktorką, co widać właśnie w filmie "Wszystko o Ewie" - zauważał Marcin Bortkiewicz.

Reżyser podkreślał, że Bette Davis była jedną z niewielu aktorek klasycznej epoki Hollywood, która przetrwała próbę starzenia się. Zapłaciła jednak za to wysoką cenę.

***

Tytuł audycji:  Spotkania po zmroku

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Michał Oleszczyk (krytyk filmowy) Marcin Bortkiewicz (reżyser filmowy)

Data emisji: 16.06.2016

Godzina emisji: 22.30

bch/jp

Czytaj także

Powtórne narodziny kina. Literatura na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:00
To, że filmowcy znajdują źródła inspiracji w literaturze, nie zawsze było oczywiste. O szczegółach opowiadał w "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

120 lat seansów. Jak film znalazł się w sali kinowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 15:00
Z początku kino było rozrywką plebejską. Filmy wyświetlano w budach i namiotach, w zaborze rosyjskim zaś w tzw. bałaganach. Ale ten stan nie trwał długo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kino zdobywało Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 11:35
Dramatyczne konflikty, wyraźne podziały na dobrych i złych, walki z Indianami... W "Akademii kina" porozmawiamy o westernie.
rozwiń zwiń