Piękne schronienia, czyli architektura humanistyczna

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 12:30
– Architektura powinna z góry zakładać swój cel, którym jest istotna poprawa warunków życia, nie tylko tych fizycznych – mówił wybitny polski architekt prof. Witold Cęckiewicz.
Audio
  • Piękne schronienia, czyli architektura humanistyczna (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Prof.Witold Cęckiewicz przed bazyliką Bożego Miłosierdzia w Krakowie, którą zaprojektował, lipiec 2002 r.
Prof.Witold Cęckiewicz przed bazyliką Bożego Miłosierdzia w Krakowie, którą zaprojektował, lipiec 2002 r. Foto: PAP/JACEK TURCZYK

Gość Dwójki w latach 1955-1960 był głównym architektem Krakowa. Jest autorem wielu tamtejszych budowli m.in. sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, kina Kijów czy hotelu Cracovia. Zapytaliśmy go m.in. o to, czym właściwie jest architektura, która tysiące lat temu rozpoczęła się od "daszku przed wejściem do jaskini".

– W czasach współczesnych jest ona umiejętnością kształtowania i przekształcania przestrzeni dla humanistycznych warunków życia – powiedział, tłumacząc, dlaczego w architekturze ważne są nie tylko wygoda, bezpieczeństwo i możliwość schronienia, lecz także poczucie piękna, Zwrócił jednak uwagę, że nie każde zamierzenie architektoniczne może być sztuką.

Prof. Witold Cęckiewicz, który nadal jest czynnym architektem, opowiadał również, jakie widzi możliwości rozbudowy współczesnego Krakowa.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadził: Dawid Dziedziczak

Goście: prof. Witold Cęckiewicz (architekt, wykładowca Politechniki Krakowskiej)

Data emisji: 20.07.2016

Godzina emisji: 22.30

mc/jp

Czytaj także

Drewniane domki w stolicy. Co dalej z Jazdowem?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 15:08
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy osiedle Jazdów, wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie neony. Namiastka lepszej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 16:24
- W PRL neony pojawiły się wraz z odwilżą październikową. Miały tworzyć klimat Europy Zachodniej i ubarwiać szare ulice - mówił w Dwójce Witold Urbanowicz z warszawskiego Muzeum Neonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocławski Survival. Sztuka w trudnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 15:15
W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy festiwal, który co roku odbywa się w innym, nietypowym miejscu na mapie Wrocławia.
rozwiń zwiń