Annemarie Schwarzenbach i jej przestrzeń wolności

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 14:45
"Zażywała przygód w Persji, penetrowała okolice Nilu, wracała przepełniona obrazami świata, lecz szczęścia w niej nie było" - w Dwójce rozmawialiśmy o Annemarie Schwarzenbach i jej książce "Podróże przez Azję i Europę" .
Audio
  • O pisarstwie Annemarie Schwarzenbach rozmawiali: Barbara Andrunik i Marek Zagańczyk (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Widok na jezioro Sils w Szwajcarii. Nieopodal znajdował się dom podróżniczki
Widok na jezioro Sils w Szwajcarii. Nieopodal znajdował się dom podróżniczki Foto: By Terra3 - Own work/wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0

Jej życie wydawało się proste i łatwe: z racji pochodzenia, wykształcenia, zamożności. Mimo wszystko, jak napisał Roger Martin du Gard, "Annemarie wędruje po tej ziemi z twarzą niepocieszonego anioła". Co kryło się za bólem szwajcarskiej pisarki, której szkice "Podróże przez Azję i Europę" właśnie ukazały się w Polsce? 

- Ona rozpaczliwie szukała nowej odmiany samej siebie, możliwości realizacji, żeby zaistnieć jako pisarka, jako kobieta wyzwolona - ruszając tam, gdzie wiele osób nie miałoby odwagi ruszyć - mówił Marek Zagańczyk. 

Jak stwierdzili goście Dwójki, mówiąc o Annemarie Schwarzbach, należy wziąć pod uwagę czas, w którym się urodziła. Jej pokolenie zmagało się z wojną i nazizmem, a ich wybory nie dotyczyły tylko życia prywatnego. - To bardzo ważne, aby myśleć o Schwarzenbach nie tylko w perspektywie jej wewnętrznych zmagań o własną wolność artystyczną. Istotne jest także to, że ona przy całym swoim rozedrganiu miała mocne, zdecydowane poglądy. Twała przy nich często wbrew rodzinie, ale często też za pieniądze tej rodziny. Z majątku ojca np. utrzymywała jedno z największych czasopism antyfaszystowskich, którego wydawca był Klaus Mann.

Czy Annemarie znalazła szczęście?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Barbara Andrunik (tłumaczka) i Marek Zagańczyk (redaktor serii "Podróże" Zeszytów Literackich, w której właśnie ukazały się szkice "Podróże przez Azję i Europę")

Data emisji: 21.07.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/jp


Czytaj także

Podróż do źródeł europejskiego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 15:00
- On przygląda się ruchowi monastycznemu pracującemu duchowo za nasz wszystkich, dostarczającemu kulturze europejskiej powietrza - mówił Marek Zagańczyk o wydanej przez "Zeszyty Literackie" książce "Czas milczenia" Patricka Leigh Fermora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afrykańskie podróże Patricka Deville'a

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 21:00
Audycja o autorze książek z pogranicza dokumentu historycznego, powieści autobiograficznej i zapisków z podróży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mongolia bez tajemnic. Jak dotrzeć do prawdziwego szamana?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 23:34
- Pierwszym szokiem w Mongolii jest przywitanie, bo Mongołowie nigdy nie zaczynają pierwsi rozmowy, co wywołuje pewną konsternację - opowiada podróżniczka Elżbieta Sęczykowska.
rozwiń zwiń