Podróż do źródeł europejskiego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 15:00
- On przygląda się ruchowi monastycznemu pracującemu duchowo za nasz wszystkich, dostarczającemu kulturze europejskiej powietrza - mówił Marek Zagańczyk o wydanej przez "Zeszyty Literackie" książce "Czas milczenia" Patricka Leigh Fermora.
Audio
  • Marek Zagańczyk o książce "Czas milczenia" Patricka Leigh Fermora (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wirydarz opactwa Saint-Wandrille. To jeden z klasztorów, które odwiedził w latach 50. Patrick Leigh Fermor
Wirydarz opactwa Saint-Wandrille. To jeden z klasztorów, które odwiedził w latach 50. Patrick Leigh FermorFoto: Paterm, lic. CC (wikipedia)

Patrick Leigh Fermor urodził się sto lat temu, zmarł zaś w 2011 roku. Jego życie było barwne i pełne przygód: jako osiemnastolatek przemierzył na piechotę Europę - od Londynu do Konstantynopola, w czasie wojny zasłużył się brawurową akcją porwania niemieckiego generała (komendanta Krety), potem podróżował po Ameryce Południowej, by - zakochawszy się w Grecji - zamieszkać na Półwyspie Mani.

"Czas milczenia" pokazuje jednak jego zupełnie inne oblicze. - Być może Fermor szuka wyciszenia po trudnym czasie wojny. W opisie europejskich klasztorów wykazuje się jednak wyjątkowym taktem, pokorą i skupieniem - komentował Marek Zagańczyk. - On ma świadomość, jak kultura europejska czerpała i wciąż czerpie z dziedzictwa ruchów monastycznych - dodał.

Co ciekawe, do świata klasztorów Starego Świata przywiodła autora podróż... po Karaibach.

***

Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki"

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Marek Zagańczyk (redaktor naczelny "Zeszytów Literackich")

Data emisji: 14.07.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/mc

Czytaj także

Maciej Słomczyński: cechą pisarza jest absolutna samotność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 08:00
– Choć pisanie książek jest faktem publicznym i społecznym, to jest to rozmowa twórcy ze sobą – mówił w archiwalnym nagraniu pisarz i tłumacz Maciej Słomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Krynicki: pisanie to nieskończony proces

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 14:15
– Myślę, że każdy pisarz ma poczucie, że nie powiedział jeszcze wszystkiego – mówił Ryszard Krynicki, laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń