X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co prześladowało Stanisława Lema?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 14:00
- Niektóre sceny pojawiają się uparcie, jak stojące kobiety czekające na śmierć – tak mówiła o twórczości pisarza Agnieszka Gajewska, autorka biografii "Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema".
Audio
  • Agnieszka Gajewska i Piotr Gociek rozmawiają o twórczości i niepokojach Stanisława Lema (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Pochodzący z Lwowa pisarz chronił swoją prywatność, a jego rodzinną historię znało kilka osób. (zdjęcie ilustracyjne)
Pochodzący z Lwowa pisarz chronił swoją prywatność, a jego rodzinną historię znało kilka osób. (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikimedia/CC BY-SA 3.0/ zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka

W książce, którą badaczka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza określa jako "biografię wyobraźni twórczej", znajdujemy analizę tego, jak wątki żydowskie i Zagłady powracały w powieściach pisarza. - Interesują mnie obrazy i motywy, które prześladują Stanisława Lema. Niekoniecznie musiał być ich świadkiem. Tutaj ważne są sny, powracające obrazy i słowa - powiedziała Agnieszka Gajewska.

Zdaniem Piotra Goćka, dziennikarza Jedynki, trudną przeszłość Lema, która przypadła na okres Zagłady, najlepiej ukazuje jego literatura. Skąd wziął się Pirx? Skąd w książkach pisarza biorą się bohaterowie bez rodziny? - To mógł być efekt bezczasu, w którym Lem znalazł się, odcinając swoją przeszłość – powiedział Gociek.

W audycji można również posłuchać o tym, kim był dziadek Stanisława Lema, oraz jak pisarz powracał w swojej prozie do rodzinnego Lwowa.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: Agnieszka Gajewska (literaturoznawczyni), Piotr Gociek (dziennikarz, publicysta, pisarz)

Data emisji: 8.08.2016

Godzina emisji: 22:30

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fantastyczny powrót Lema!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 20:03
Koszmarna charakterystyka postaci, upiorne struktury fabularne. Philipp K. Dick nie wierzył, że taki pisarz istnieje. Uważał, że to kryptonim międzynarodowej siatki szpiegowskiej: Stanisław Lem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kongres" - Lem broni jawności zła

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 19:00
- Stanisław Lem bardzo podejrzliwie traktował próby ukrycia prawdziwej natury człowieka - mówił w Dwójce prof. Maciej Michalski. O opowiadaniu pisarza i jego filmowej adaptacji Ariego Folmana opowiadał także Wojciech Orliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem debiutował jako poeta i naukowiec

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 12:00
- Można powiedzieć, że został pisarzem z przypadku. Jego pierwszym zadaniem była nauka i do tego się przygotowywał życiowo - mówił historyk literatury Jerzy Jarzębski o Stanisławie Lemie, którego 10. rocznica śmierci minęła 27 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieniawski, Hłasko i Lem. Nowa ramówka Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 11:45
Jesienna ramówka Programu 2 Polskiego Radia rusza już 12 września. Oto szczegóły.
rozwiń zwiń