"Patriota i straceniec". "Tońko" walczy o wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 11:00
– Adam Boryczka nie był politykiem, tylko żołnierzem, który wykonywał swoje zadanie. Wierzył, że należy walczyć do końca – mówił dr Krzysztof Tochman, historyk z IPN.
Audio
  • Dr Krzysztof Tochman o życiu pułkownika Adama Boryczki (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Adam Boryczka (na zdj.) był działaczem podziemia antykomunistycznego, jednym z tzw. żołnierzy wyklętych
Adam Boryczka (na zdj.) był działaczem podziemia antykomunistycznego, jednym z tzw. żołnierzy wyklętychFoto: wikimedia/pixabay/domena publiczna


zolnierze-wykleci_280x195.jpg
Żołnierze wyklęci. Serwis specjalny

W ostatniej audycji z cyklu "Niepatroni" rozmawialiśmy o jednym z najdłużej przetrzymywanych w PRL-owskich więzieniach żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Dr Krzysztof Tochman, autor książki "Skok po niepodległość. Pułkownik Adam Boryczka (1913-1988)", mówił m.in. o młodości i patriotycznym wychowaniu Boryczki, o sukcesach jego partyzanckiego oddziału podczas II wojny światowej ("właściwie nie przegrał żadnej walki"), o jego wyjeździe na Zachód w 1945 r. i działalności w organizacji Wolność i Niezawisłość.

Jako szef łączności z krajem i kurier WiN Adam Boryczka kilkukrotnie przekroczył polską granicę, dostarczając pieniądze i rozkazy dla struktur konspiracyjnych w Polsce. Za piątym razem wpadł w ręce komunistów. Dr Krzysztof Tochman tłumaczył w Dwójce m.in., dlaczego Adam Boryczka, mimo ostrzeżeń amerykańskiego wywiadu, zdecydował się na dalszą walkę.

***

Tytuł audycji: Spotkaniach po zmroku (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: dr Krzysztof Tochman (historyk z rzeszowskiego oddziału IPN)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 22.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Werfel. "Wierzący komunista"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 14:00
W audycji z cyklu "Niepatroni" o tym działaczu komunistycznym opowiadał prof. Mirosław Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Pużak. Socjalista, wróg komunistów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 14:00
W audycji z cyklu "Nie-patroni" o biografii tego działacza politycznego opowiedział dr Łukasz Jasina z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Ciołkosz. Socjalista totalny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 20:00
Zgodnie z jedną z wielu anegdot, podczas protestów w Małopolsce w latach 30. rzucił się pod lokomotywę, którą prowadził jeden z łamistrajków.
rozwiń zwiń