Delsol: dobre intencje wobec uchodźców to za mało

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 12:44
- Nie jesteśmy dobrymi ludźmi, dlatego że chcemy dobrze. Możemy powiedzieć, że jesteśmy dobrymi ludźmi, gdy nasze działania przyniosą dobre owoce - mówiła Chantal Delsol ceniona profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu.
Audio
  • Delsol: dobre intencje wobec uchodźców to za mało (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixaby/geralt

Chantal Delsol w rozmowie z Barbarą Schabowską odniosła się do kwestii syryjskich uchodźców i sporów z nimi związanych. Jej zdaniem, jeśli nie jesteśmy w stanie przekuć intencji w działanie, to takie intencje są bezużyteczne: - Któregoś dnia oglądałam program w telewizji,  w którym francuski biskup powtarzał  "Ale ja nie rozumiem, nie rozumiem: kiedy widzimy tych ludzi, pukających do naszych drzwi, czy możemy ich nie wpuścić? Przecież właśnie tego chcemy." No tak. Tylko czy ten biskup wpuści ich do swojego domu? Zapewni im wyżywienie, będzie się opiekował, kiedy zachorują? Zajmie się milionem osób? Nie, na pewno nie. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - dodawała.

Według filozofki zamiast wykrzykiwać, że mamy dobre intencje, należy zorganizować coś na kształt Planu Marshalla dla migrantów. - Trzeba jak najszybciej ogłosić, że to jest problem międzynarodowy i stworzyć sprawnie działające mechanizmy kompleksowej pomocy ludziom docierającym do Europy. Trzeba im zapewnić pracę, odzież i dach nad głową, ale w tych działaniach należy myśleć i działać realistycznie. To znaczy ludzi, którzy na przykład zachowują się agresywnie wobec nas, powinno się odsyłać z powrotem.

W audycji Chantal Delsol mówiła też polskiej Putinofobii, która jej zdaniem przybiera formy histeryczne, ale też odniosła się do przemian politycznych zachodzących we Francji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: Chantal Delsol (profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu)

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mz

Czytaj także

Roger Scruton. Buntownik przeciw rebelii

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 12:00
- Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przeciw niemu się buntuję - mówił w Dwójce brytyjski filozof odznaczony medalem "Odwaga i Wiarygodność" podczas 6. Kongresu "Polska Wielki Projekt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paradoks porad. Czy warto pytać innych o zdanie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 14:00
- Proszenie o radę jest zaszczytem dla osoby, którą się prosi. To gest przyjaźni, w którym niestety pojawia się pewien zgrzyt - mówił w Dwójce filozof Robert Piłat.
rozwiń zwiń