Roger Scruton. Buntownik przeciw rebelii

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 12:00
- Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przeciw niemu się buntuję - mówił w Dwójce brytyjski filozof odznaczony medalem "Odwaga i Wiarygodność" podczas 6. Kongresu "Polska Wielki Projekt".
Audio
  • Rozmowa z Rogerem Scrutonem (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Roger Scruton w ostatnim dniu obrad kongresu Polska Wielki Projekt
Roger Scruton w ostatnim dniu obrad kongresu "Polska Wielki Projekt"Foto: PAP/Rafał Guz

- Chcę, żeby rzeczy i świat toczyły się zgodnie z naturalnym porządkiem. I chcę, by ludzie szanowali prawo i porządek. By mieli szacunek do tradycji i kultury, w której się urodzili. To oznacza dla mnie konserwatyzm - mówił o swoim podejściu do świata Roger Scruton.

Filozof tłumaczył, dlaczego to naturalne w jego mniemaniu stanowisko nie jest powszechne. Jako punkt odniesienia posłużyła mu warszawska Parada Równości. - Młodzi ludzie zawsze buntują się przeciwko normom i wszystkim, którzy mówią im, co mają robić. Ruch gejowski jest idealnym przykładem buntu przeciwko Kościołowi katolickiemu, czyli całemu zestawowi idei dotyczących reprodukcji, rodziny, norm związanych ze wstrzemięźliwością seksualną i tak dalej. Nie dziwi mnie, że akurat teraz jesteśmy świadkami tego ataku.

W audycji Roger Scruton wyjaśniał, dlaczego pomysł małżeństw jednopłciowych jest jego zdaniem co najmniej kontrowersyjny, ale mówił też o sacrum w muzyce Wagnera.

Sir Roger Scruton został odznaczony medalem "Odwaga i Wiarygodność" za zaangażowanie w budowę dobrego wizerunku Polski i działalność wspierającą opozycję antykomunistyczną w naszym kraju. Założona przez niego fundacja "Jagiellonian Trust" w latach 80. pomagała polskim intelektualistom i dysydentom.

***

Tytuł audycji:  Spotkania po zmroku

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Roger Scruton (filozof, pisarz, eseista)

Data emisji: 15.06.2016

Godzina emisji: 22.30

bch/mc

Czytaj także

Roger Scruton. Konserwatyzm jako filozofia przywiązania

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 12:41
- Według konserwatystów człowiek dziedziczy zbiorową mądrość i doświadczenie. Jego obowiązkiem jest nie tylko przechowanie i wykorzystanie tego dziedzictwa, ale także wzbogacenie - mówił prof. Ryszard Legutko, opisując myśl filozoficzną Rogera Scrutona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska Wielki Projekt". Jak leczyć naszą kulturę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 18:00
– Polską świadomość zbiorową uważam za mocno straumatyzowaną. I my musimy tę świadomość uzdrowić – mówiła Wanda Zwinogrodzka, uczestniczka 6. Kongresu "Polska Wielki Projekt".
rozwiń zwiń