Co nam dziś mówią "Krakowiacy i górale"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 13:46
W cyklu "Przed premierą" rozmawialiśmy o nowej wersji dzieła Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego przygotowanego dla Opery Wrocławskiej.
Audio
  • Co nam dziś mówią "Krakowiacy i górale" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Scena z opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale. Teatr Wojska Polskiego w Łodzi w 1946 roku pod dyrekcją Leona Schillera
Scena z opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale. Teatr Wojska Polskiego w Łodzi w 1946 roku pod dyrekcją Leona SchilleraFoto: Wikipedia/domena publiczna

W 1791 w Warszawie było już naprawdę gorąco. Nastroje gęstniały, widmo kolejnych rozbiorów wisiało nad Polską, niefrasobliwy Stanisław August bawił się bez powodzenia w politykę. Kościuszko szykuje już mundur, Kołłątaj podpisuje pierwszą w Europie konstytucję, a na królewskim dworze rodzi się teatr publiczny.

W tej sytuacji w 1794 roku radosny wodewil z morałem do tekstu Wojciecha Bogusławskiego musiał wprowadzić ferment. Dostępna nagle dla wielu osób niezależnie od pochodzenia, zasobności kiesy i upodobań historia odczytana została jako alegoria aktualnej sytuacji politycznej. Choć dawne konteksty się wytarły, to "Krakowiacy i górale" autorstwa ojca polskiego teatru do muzyki Jana Stefaniego stały się wzorem dla wszystkich późniejszych polskich oper. Dziś to fundamentalne dzieło, bez którego nie byłoby ani "Strasznego dworu" ani "Króla Rogera", brzmi inaczej i mówi co innego. Ale historia Polski pokazuje, że dzieło Bogusławskiego i Stefaniego pozostaje niezmiennie aktualne, będąc jednocześnie wspaniałym dokumentem swojej epoki.

Premierę "Krakowiaków i górali" w reżyserii Barbary Wiśniewskiej zaplanowano na 11 listopada.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi:  Monika Zając (cykl "Przed premierą")

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/jp

Zobacz więcej na temat: opera Wrocław Monika Zając

Czytaj także

"Faust" - mroczny świat alchemika w Operze Wrocławskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 17:00
W audycji słuchaliśmy reportażu z przygotowań do zaplanowanej na 23 czerwca premiery opery, która inspirowana jest dramatem ojca romantyzmu europejskiego - Johanna Wolfganga Goethego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fidelio" wraca do Wrocławia po 40 latach przerwy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 15:00
Zapraszamy do wysłuchania reportażu z prób do spektaklu w Operze Wrocławskiej, gdzie zostanie wystawiona debiutancka opera Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń