Szymanowski nauczył skrzypce wzdychać. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 17:00
- Wywróciły muzykę skrzypcową, znaną z utworów Paganiniego, do góry nogami. Fortepian i skrzypce stały się jednym organizmem - mówił o "Mitach" Karola Szymanowskiego muzykolog Marcin Krajewski.
Audio
  • Rozmowy o rewolucji muzycznej, jaka po 1915 roku dokonała się za sprawą "Mitów" Karola Szymanowskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Karol Szymanowski na obrazie autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1930 roku
Karol Szymanowski na obrazie autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1930 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Niemal dokładnie sto lat temu powstał rewolucyjny cykl trzech utworów na skrzypce i fortepian. Przez "Mity" Karol Szymanowski odmienił oblicze nie tylko XX-wiecznej muzyki poważnej, lecz także wywarł duży wpływ na brzmienie polskiego jazzu...

Posłuchaj tych wizjonerskich kompozycji w najlepszych wykonaniach!

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzenie: Beata Stylińska

Goście: Marcin Krajewski (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego), Kaja Danczowska (skrzypaczka),  Krystyna Borucińska (pianistka), Włodzimierz Nahornym (jazzman)

Data emisji: 5.03.2015

Godzina emisji: 21.30

mm/mc

Czytaj także

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 14:00
Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy chcieli śpiewać "Stabat Mater" po polsku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:20
- Istnieje łacińska wersja utworu Szymanowskiego. To Niemcy nalegali na polski tekst - mówił Henryk Wojnarowski przed polskim występem Berlińskich Filharmoników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urszula Kryger: Szymanowskiego odkrywam przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 13:00
W cyklu "90 lat dookoła dźwięku" przypomnieliśmy radiowy koncert z 2005, na którym dwie znakomite śpiewaczki przedstawiły wzorcowe interpretacje pieśni Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura to za mało. Karol Szymanowski jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 13:00
– Był przede wszystkim kompozytorem, lecz dzięki jego tekstom można dotrzeć do jego muzyki – mówił o Szymanowskim Edward Boniecki, autor książki "Ja, niegdyś Roger".
rozwiń zwiń