X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Literatura to za mało. Karol Szymanowski jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 13:00
– Był przede wszystkim kompozytorem, lecz dzięki jego tekstom można dotrzeć do jego muzyki – mówił o Szymanowskim Edward Boniecki, autor książki "Ja, niegdyś Roger".
Audio
  • Literatura to za mało. Karol Szymanowski jako pisarz (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Karol Szymanowski zamierzał opublikować Efebosa dopiero po śmierci swojej matki, jednak to on zmarł wcześniej
Karol Szymanowski zamierzał opublikować "Efebosa" dopiero po śmierci swojej matki, jednak to on zmarł wcześniejFoto: Wikimedia/cc

Historyk literatury Edward Boniecki przygląda się Szymanowskiemu od bardzo dawna. – Szymanowski zainteresował mnie ponad 30 lat temu jako kompozytor, który pisał wiersze. Wtedy właśnie "Ruch Muzyczny" zaczął publikować fragmenty literackie tego artysty – wspominał badacz.

Za książkę "Ja, niegdyś Roger" Edward Boniecki został wyróżniony Nagrodą imienia Karola Szymanowskiego. Publikacja ta to zbiór jedenastu studiów i szkiców literackich o genialnym kompozytorze, który jak żaden inny muzyk żył literaturą.

Wielokrotnie wspomina się w tej książce zaginioną powieść Szymanowskiego pt. "Efebos". W 1981 r. odnaleziono fragmenty rękopisu dzieła. – Pod koniec I wojny światowej autor podjął próbę przemyślenia siebie. Okazało się to niewystarczające, lecz "Efebos" stał doskonałym punktem wyjścia do "Króla Rogera" – mówił Edward Boniecki.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie:
Barbara Schabowska
Goście:
Edward Boniecki (autor książki "Ja, niegdyś Roger")
Data emisji:
27.01.2015
Godzina emisji:
15.00

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Szymanowski - uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 07:00
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 14:00
Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy chcieli śpiewać "Stabat Mater" po polsku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:20
- Istnieje łacińska wersja utworu Szymanowskiego. To Niemcy nalegali na polski tekst - mówił Henryk Wojnarowski przed polskim występem Berlińskich Filharmoników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjczyk, który odkrył dla Polski Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:00
- Rattle wraca do "Stabat Mater", którym rozpoczął 20 lat temu renesans Szymanowskiego - mówił Adam Suprynowicz o warszawskim występie Berlińskich Filharmoników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Kryger: Szymanowskiego odkrywam przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 13:00
W cyklu "90 lat dookoła dźwięku" przypomnieliśmy radiowy koncert z 2005, na którym dwie znakomite śpiewaczki przedstawiły wzorcowe interpretacje pieśni Szymanowskiego.
rozwiń zwiń