Historia Królikarni: krwawe polowania i dekret Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:00
- Nasze pięćdziesięciolecie wykorzystujemy do uważnego przyjrzenia się niejednoznacznej historii. A zaczęło się od grzechu założycielskiego... - mówiła kuratorka Królikarni.
Audio
  • Reportaż o skomplikowanej historii warszawskiej Królikarni (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Królikarnie znają wszyscy Warszawiacy. Nie każdy wie jednak o jej, nieraz mrocznych, tajemnicach. Także o nich opowiada jubileuszowa wystawa Majątek
Królikarnie znają wszyscy Warszawiacy. Nie każdy wie jednak o jej, nieraz mrocznych, tajemnicach. Także o nich opowiada jubileuszowa wystawa "Majątek"Foto: centralniak, lic. CC (wikipedia)

Agnieszka Tarasiuk ma na myśli dekret Bieruta, w wyniku którego pałac został w 1945 roku znacjonalizowany. Dwadzieścia lat później powstało w Królikarni działające do dziś Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. A co działo się tam wcześniej?

- Nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy urządzano tu polowania. A łowy bywały wówczas krwawymi spektaklami ze zwierzętami w klatkach i widownią na drewnianych trybunach - opowiadała Tarasiuk.

Niezwykłe są także wojenne losy XVIII-wiecznego budynku Królikarni, który został najpierw - w 1939 roku - zniszczony, a pięć lat później - ocalony przez hitlerowców...

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Agnieszka Morawińska (Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie), Agnikeszka Taraisuk (kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni)

Z nagrań archiwalnych: prof. Marek Kwiatkowski (historyk sztuki), Barbara Zbrożyna (rzeźbiarka), Aleksandra Kodurowa (wieloletnia kusztosz Muzuem w Królikarni)

Data emisji: 22.04.2015

Godzina emisji: 21.30

mm/mc

Czytaj także

Neonie, zapal się!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 18:00
W środowej audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o akcji "Zapal się", czyli działaniach w przestrzeni publicznej i wystawie neonów w parku warszawskiej Królikarni.
rozwiń zwiń