REKLAMA

Malowanie niewidzialnego. Sztuka Jana Dziędziory

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 08:00
W tym roku minęło 30 lat od śmierci tego wybitnego malarza i niezwykłego człowieka. Tylko dwukrotnie pokazywał swoje prace na wystawach indywidualnych. Teraz jego obrazy można oglądać w warszawskim Domu Artysty Plastyka, w Galerii Lufcik.
Audio
  • Malowanie niewidzialnego. Sztuka Jana Dziędziory (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Plakat wystawy w Galerii Lufcik
Plakat wystawy w Galerii LufcikFoto: mat. prasowe

W historii polskiej sztuki współczesnej Jan Dziędziora ma swoje miejsce jako jeden z "arsenałowców", współtwórców Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki "Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi" (1955). Uważał, że sztuka powinna być bezkompromisowa, egzystencjalnie zaangażowana. W środowisku kultury niezależnej lat 70. i 80. był autorytetem artystycznym i wzorem moralnym. Wspierał podziemne wydawnictwa, był związany ze środowiskiem KOR, a w stanie wojennym zaangażował się w działalność konspiracyjną.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień przyjaciół i znajomych artysty: malarzy Jacka Sempolińskiego i Jacka Sienickiego (wspomnienia pochodzą z nagrań archiwalnych), artysty i historyka sztuki Jacka Antoniego Zielińskiego; ucznia Jana Dziędziory malarza Krzysztofa Pająka oraz kuratorek wystawy: Katarzyny Kasprzak Stamm oraz Joanny Stasiak.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku 

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 20.12.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Czytaj także

Anatomia przemijania. Obrazy Marii Lassnig w galerii sztuki Zachęta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 16:20
Maria Lassnig w swojej twórczości nawiązuje do takich nurtów malarskich jak informel, taszyzm oraz surrealizm. Tworzy obrazy ekspresyjne, o żywej kolorystyce, których głównym tematem jest ludzkie ciało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frida Kahlo w Poznaniu. Malarska siła kobiecego samostanowienia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 12:00
- Frida Kahlo malowała z potrzeby wyrażania swoich emocji. Dopiero w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku stała się ikoną sztuki, artystki niezależnej, symbolem silnej kobiety – mówiła w Dwójce Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
rozwiń zwiń