Nobliści przemawiają w Sztokholmie. Zagadki dla słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 14:40
W audycji "Zagadkowy kwadrans" porozmawiamy o noblistach z lat ubiegłych: Wisławie Szymborskiej, Josifie Brodskim i Orhanie Pamuku.
Budynek Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie
Budynek Akademii Szwedzkiej w SztokholmieFoto: Mastad/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

10 grudnia przypada 120. rocznica śmierci Alfreda Nobla. Tradycyjnie w tym dniu w Sztokholmie wręczane są nagrody ufundowane przez szwedzkiego przemysłowca i naukowca. W tym roku na uroczystość w Akademii Szwedzkiej nie wybiera się laureat Literackiej Nagrody Nobla Bob Dylan, który tym samym nie wygłosi tradycyjnego noblowskiego wykładu.

W audycji posłuchamy fragmentów przemówień noblistów z lat ubiegłych oraz zadamy pytania dotyczące ich wystąpień. Na słuchaczy czekają nagrody w postaci książek o noblistach oraz powieści laureatów z lat poprzednich.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (4.12) w godz. 11.30-11.45 zaprasza Dorota Gacek.

mz/mc

Czytaj także

Josif Brodski - arogant czy niecierpliwe dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 18:00
Laureat literackiej nagrody Nobla i jeden z największych poetów XX wieku żył między Rosją a Ameryką zakochany w tradycji Imperium Rzymskiego. Na jego życiu ciążyło piętno choroby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

20-lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 02:00
Od lat w tygodniu ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (chemia, fizyka, fizjologia lub medycyna, literatura, pokojowa) w "Trójce pod Księżycem" (wcześniej - w "Klubie Trójki") rozmawiamy o tym, czym żyje w tych dniach Sztokholm, nade wszystko komentujemy to, co wydarzyło się w stolicy Szwecji w czwartek.
rozwiń zwiń