Saramago żyje nadal w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2010 21:34
Był ukochanym pisarzem Portugalii, w jego pogrzebie uczestniczyło ponad 20 tysięcy osób. Zapraszamy na rozmowę o twórczości niedawno zmarłego noblisty.
Audio

"Nie chcę myśleć o tym, co zrobię, jeśli zawiedzie nawet to pisanie, jeśli w przyszłości białe płótna i białe kartki staną się światem odległym o miliony lat świetlnych, gdzie nie będę mógł nakreślić najmniejszego znaku".

José Saramago – portugalski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1998 – zmarł na białaczkę 18 czerwca 2010 w swoim domu na kanaryjskiej wyspie Lanzarote, gdzie spędził ostatnie lata życia.

W jego pogrzebie uczestniczyło 20 000 osób. Prochy Saramago spoczęły na lizbońskim cmentarzu Alto de San Juan.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Hanny Marii Gizy z dr Tomaszem Miłkowskim na temat wybranych aspektów życia i twórczości portugalskiego noblisty.

A w szczególności: dlaczego Saramago żyje nadal w Polsce; kiedy tak naprawdę miał swój debiut i dlaczego tak późno; w jakim celu uprawiał maskowanie literackie. Wśród wielu omawianych książek szczególną uwagę zwrócono na, zdaniem Kościoła, bluźnierczą Ewangelię według Jezusa Chrystusa oraz na mającą się niedługo ukazać O malarstwie i kaligrafii.

Dr Miłkowski ponadto zdemaskował podstawowy chwyt pisarski Saramago, zwany "co by było gdyby"  .

Podkreślono również tajemnice oraz niejasności biografii i twórczości pisarza.

Zastanawiano się również, co oznacza samookreślenie ideowe Saramago: "komunista hormonalny"

Choć punktem wyjścia rozmowy o Saramago była jego śmierć, Hanna Maria Giza i jej gość podkreślali "stronę życia" tego pisarza: glęboko humanistyczne przesłanie jego książek.

22 lipca (czwartek), godz. 18:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Nagroda Nobla

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2008 17:18
W czwartkowym Sezonie na Dwójkę rozmowa o Nagrodzie Nobla i o werdyktach, które budzą kontrowersje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł znany pisarz, laureat Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 16:17
Portugalski laureat literackiej nagrody Nobla Jose Saramago zmarł w wieku 87 lat na hiszpańskiej wyspie Lanzarote - poinformowało wydawnictwo Alfaguara. Treścią pisarstwa Saramago był człowiek uwikłany w historię, ale przez nią przemilczany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół wyraził uznanie i żal po śmierci Saramago

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2010 18:29
Kościół katolicki w Portugalii wyraził uznanie dla dorobku zmarłego w piątek portugalskiego pisarza, noblisty Jose Saramago i zarazem żal, że niektóre jego książki wywołały gorące polemiki wokół religii.
rozwiń zwiń