Kresy ocalone

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2010 11:43
Świat zniszczony przez kataklizmy historii ocalał na starych fotografiach Henryka Poddębskiego, które przybliżają przeszłość, Kresy, minione piękno miejsc i ludzi.
Audio

Podróż zaczyna się na Wileńszczyźnie i wiedzie przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę by zaleźć swój finał na Podolu w Okopach Świętej Trójcy.

 

Targ

  

Hanna Maria Giza rozmawiała w swojej audycji z Małgorzatą Florczak z Instytutu Sztuki PAN, autorką jednego ze wstępów do albumu, z Leszkiem Dulikiem z wydawnictwa Ad Rem, współredaktorem książki, a także z Krystyną Kukiełą – córką Henryka Poddębskiego.

 

 

 

 

Małgorzata Florczak opowiadała o biografii artystycznej Henryka Poddębskiego, o początkach fotografowania Kresów, o przyjaźni z Mieczysławem Orłowiczem.

 

/

 

Córka Henryka Poddębskiego mówiła o ocalałych zbiorach z warszawskiego atelier jej ojca, o pożodze wojennej, która pochłonęła część materiałów. Przywoływała także tragiczne losy ojca, który, aresztowany, został wywieziony do hitlerowskiego obozu, gdzie zginął. 

 

/

 

Pani Krystyna Kukieła próbowała również wyjaśnić, skąd u jej ojca ta fascynacja Kresami.

 

 

Opowiadała też o tym, jak współcześni Henryka Poddębskiego oceniali jego twórczość i co widzieli w niej charakterystycznego.

 

 

Leszek Dulik mówił z kolei o tym, jak odkrył twórczość Henryka Poddębskiego i na czym polega jej specyfika.

 

 

/

 

Pani Krystyna Kukieła odpowiadała na pytanie jednego ze słuchaczy o ocalałe archiwum jej ojca (zdjęcia przedwojennej Warszawy).

 

W audycji poruszano poza tym takie tematy, jak fotografie Henryka Poddębskiego innych miejsc niż Kresy (powstająca Gdynia, dawna Warszawa), bogactwo kulturowe Kresów, jego trwanie, ale i zanikanie, zwłaszcza w świadomości nowych pokoleń Polaków.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Kresy ocalone".

 

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspólna historia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2009 09:16
Powstała wspólna publikacja historyków białoruskich, litewskich i polskich, która opowiada o dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego.
rozwiń zwiń