Tłuste lata polskiego dramatu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 07:06
Do 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zgłoszono 104 wystawienia polskich tekstów dramatycznych. To był dobry rok - mówią goście Dwójki.
Audio
Anita Sokołowska
Anita SokołowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR

- Zobaczyłam ponad 90 spektakli – Agnieszka Michalak, członek komisji konkursowej. – Mamy dobry moment do pisania dla sceny. W tym roku 104 inscenizacje sostały zgłoszone do konkursu. Poziom był oczywiście różny, ale były to ciekawe doświadcznia teatralne.

Dzięki Konkursowi wiele współczesnych polskich tekstów trafia na sceny. 12 przedstawień, które wytypowano do tegorocznego finału, były to zarówno dramaty, jak i realizacje jednorazowych scenariuszy. Nagrodzone spektakle miały wspólny mianownik: były dopracowane w każdym szczególe, geście. Dawały do myślenia, były komunikatywne, wzbudzały dyskusje.

- Nowością dla mnie było spotkanie z żywym autorem – mówi Piotr Cieplak. – To nie jest codzienne w mojej praktyce teatralnej. Artur Pałyga jest pisarzem młodego pokolenia, używa specyficznych rozwiązań językowych, było to bardzo ciekawe.

Dla Eweliny Marciniak tekst jest punktem wyjścia, ale reżyserka nie przychodzi na pierwszą próbę z gotowym egzemplarzem. Ostateczna wersja powstaje w trakcie pracy z aktorami, kolejne sceny są współtworzone wspólnie.

- Jako aktorka dostaję tekst na pierwszej próbie czytanej – mówi Anita Sokołowska, - bo muszę przecież od czegoś zacząć. W przypadku "Komornickiej" miałam możliwość współuczestniczenia w tworzeniu tekstu, wyboru tematów, tego, co warto opowiedzieć o Komornickiej, od czego uciec, jak opowiadać…

W Konkursie nagrodzono przedstawienia:

Artur Pałyga, "Nieskończona historia. Oratorium na 30 postaci, chór, orkiestrę i sukę Azę", reż. Piotr Cieplak, Teatr Powszechny w Warszawie

"Zbrodnia" według W. Gombrowicza, Teatr Polski w Bielsku-Białej, reżyseria: Ewelina Marciniak

Wyróżnienia otrzymały spektakle "Komornicka – biografia pozorna" (reż. Bartosz Frąckowiak) oraz "Życie seksualne dzikich" (reż. Krzysztof Garbaczewski).

Gośćmi poniedziałkowego "Sezonu na Dwójkę" byli: Ewelina Marciniak, Anita Sokołowska i Piotr Cieplak. Rozmawialiśmy również z Agnieszką Michalak, krytykiem teatralnym, zasiadającą w komisji konkursowej.
Audycję prowadzili Monika Pilch i Jacek Wakar.

krzk

Zobacz więcej na temat: POLSKA Jacek Wakar Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe dramaty kobiet

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 15:43
W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Teatru rozmawialiśmy o polskiej dramaturgii współczesnej w ujęciu dramatopisarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukryte tragedie kibica

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 08:08
Nie weszli na mecz, nie udało się zdobyć biletów. Stoją cały czas pod stadionem, a my dowiadujemy się o tym, jak piłka uśmierza ich dramat.
rozwiń zwiń