Sukcesy, analfabetyzm i rasizm

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 16:22
- W Ameryce nie sposób od niego uciec; tam wszyscy tak żyjemy. Dopiero po wyjeździe z Peru można się do niego zdystansować. Dlatego musiałem wyjechać - mówi gość "Słuchaj świata", Luis Escobedo.
Audio
Sprzedawcy pamiątek w kanionie Colca w Peru.
Sprzedawcy pamiątek w kanionie Colca w Peru.Foto: Eugeniusz Grzywocz/Wikipedia/CC

Bogactwo danej społeczności zależy od regionu, ale też od koloru skóry. Ale nawet białe osoby mieszkające w regionach zamieszkanych przez ludność autochtoniczną są postrzegane prawie tak samo, jak kolorowi - mówi latynoamerykanista Luis Escobedo. Archeolog dr Wiesław Więcławski dodaje, że problem ten bez problemu zauważy każdy białoskóry turysta. Jeśli mówi po angielsku czy hiszpańsku, to wszystko będzie mu łatwiej załatwić. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, kiedy takiego przybysza traktuje się jako źródło większego dochodu, żądając wyższych cen. Problemem jest zwłaszcza dobrze znana Polakom... mafia taksówkowa.

W górzystych regionach kraju wszędzie dojechać można mototaxi, czyli motocyklem z plandeką. - To peruwiańska wersja rikszy; one służą nie tylko do przewozu ludzi, ale także zwierząt hodowlanych czy nawet bali drewna - opowiadali goście "Słuchaj świata".

- Gospodarka Peru ma się świetnie, wzrost PKB w 2012 roku wyniósł ponad 6 procent. Do kraju wracają imigranci, którzy przez kilka lat pracowali w Hiszpanii. To niespotykane zjawisko w Ameryce Łacińskiej - ocenia prof. Mirosława Czerny. Jak dodaje, obok kwitnących regionów są ogromne obszary biedy i analfabetyzmu. Problemy z czytaniem mają tysiące ludzi, także tych w wieku 35-40 lat. Zjawisko dotyka zwłaszcza kobiety.

Prekolumbijskie dziedzictwo, badania nad biedą i zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich oraz dociekanie przyczyn i przejawów rasizmu - te trzy aspekty refleksji nad Peru podjęli goście Bartosza Panka: geograf prof. Mirosława Czerny, archeolog dr Wiesław Więcławski i latynoamerykanista Luis Escobedo.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audycji.

Czytaj także

Ziemniak to nie trucizna

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 10:43
W Polsce znamy zaledwie kilka odmian ziemniaków, w Peru jest ich ponad trzy tysiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peru: 100. rocznica odkrycia Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 01:00
Machu Picchu zostało odkryte przez amerykańskiego archeologa Hirama Binghama 24 lipca 1911. Hiszpańscy konkwistadorzy nigdy nie dotarli do inkaskiego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ulicy w stolicy Peru znaleziono mumię

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 11:53
Na jednej z ulic Limy znaleziono zmumifikowane zwłoki kobiety porzucone tam wraz ze starożytnymi przedmiotami - podała agencja EFE.
rozwiń zwiń