Włodek Pawlik: nominacja do Grammy jak sen

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:00
- O nominacji dowiedziałem się wcześnie rano, gdy było jeszcze ciemno. Pomyślałem, że śnię - mówił w Dwójce Włodek Pawlik, który wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem nagrał płytę "Night in Calisia" nominowaną do Nagrody Grammy.
Audio
  • Włodek Pawlik opowiada o płytach "Night in Calisia" i "Kolędy polskie" (Poranek Dwójki)
  • Maria Artemiuk o Międzynarodowym Festiwalu Jazz Bez w Lublinie (Poranek Dwójki)
Włodek Pawlik jest piątym muzykiem jazzowym z Europy, który zdobył nagrodę Grammy. Amerykańska Akademia Muzyczna uhonorowała kilkadziesiąt lat pracy Polaka.
Włodek Pawlik jest piątym muzykiem jazzowym z Europy, który zdobył nagrodę Grammy. Amerykańska Akademia Muzyczna uhonorowała kilkadziesiąt lat pracy Polaka. Foto: www.wlodekpawlik.com

- Powoli oswajam się z tą wiadomością, ale na początku byłem w szoku - wyznał Włodek Pawlik. - Nie byłem pewien, czy to jawa, czy sen. Kiedy jednak wstałem i wszedłem do Internetu, okazało się to jak najbardziej realne. Informacja poszła w świat. Znalazłem swoje imię i nazwisko oraz kategorię, w której płyta "Night In Calisia" jest nominowana do Grammy Award - mówił.

Do nagrody nominowano amerykańską edycję płyty, którą w sierpniu 2013 roku wydała wytwórnia Summit Records. Polskie wydanie ukazało się w listopadzie 2012 r. Materiał został zamówiony u Pawlika przez Dyrektora Filharmonii Kaliskiej Adama Klocka. - Muzyka w tej formie, którą słyszymy na płycie, pierwotnie powstała nie po to, żeby ją nagrać - opowiadał Włodek Pawlik. - Adam Klocek przekonał mnie do napisania utworu okolicznościowego związanego z obchodami 1850-lecia miasta Kalisza. Było to w 2010 r. Muzyka zabrzmiała na fantastycznym koncercie, który był kulminacją tego jubileuszu - powiedział kompozytor.

Pod patronatem Dwójki ukazała się tymczasem inna płyta Włodka Pawlika - "Kolędy polskie" z jazzowymi wykonaniami popularnych polskich kolęd. Nasz gość wystąpi też na koncercie na zakończenie obchodów Roku Witolda Lutosławskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbędzie się w środę 18 grudnia 2013 roku o godz. 19.00.

W audycji rozmawialiśmy także o Międzynarodowym Festiwalu Jazz Bez w Lublinie. To polsko-ukraiński festiwal muzyczny o ponad dziesięcioletniej tradycji, który od kilku lat gości także w Lublinie. Od początku swojego istnienia Festiwalowi przyświecało kilka istotnych założeń. Najważniejsze z nich to wymiana artystyczna pomiędzy Polską a Ukrainą, propagowanie muzyki jazzowej i przybliżanie jej coraz szerszemu gronu odbiorców. O festiwalu opowie jego koordynatorka Maria Artemiuk.

"Poranek Dwójki" prowadził Paweł Sawicki.
13 grudnia (piątek)

Zobacz więcej na temat: Kalisz kolędy MUZYKA
Komentarze1
aby dodać komentarz
deszczowy2013-12-13 16:37 Zgłoś
Najlepszy polski pianista jazzowy. I tyle.

Czytaj także

Kolędy polskie w jazzowych wersjach Włodka Pawlika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 16:18
Płyta "Kolędy polskie" zawiera 16 najpopularniejszych polskich kolęd w jazzowej interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych - Włodka Pawlika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Bożego Narodzenia w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 12:00
- "Actus Humanus" to znakomite wprowadzenie w temat muzyki bożonarodzeniowej, ale też po prostu w świat arcydzieł muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach - tak dyrektor Filip Berkowicz zapraszał na 3. edycję festiwalu, która odbędzie się w dniach 9-15 grudnia w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowiecze w atrakcyjnym opakowaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:30
- To jeden z najlepszych zbiorów sztuki późnogotyckiej w Europie i na świecie. Nagromadzenie dzieł w jednym miejscu pozwala na ciekawe obserwacje i porównania - o nowo otwartej Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie opowiadała w Dwójce Agnieszka Morawińska.
rozwiń zwiń