Nowy szef filmowej Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 18:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat zmiany w kierownictwie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Spotkaliśmy się z nowym dyrektorem artystycznym Festiwalu - Michałem Oleszczykiem.
Audio
  • Michał Oleszczyk o swoim pomyśle na Festiwal Filmowy w Gdyni (Poranek Dwójki)
  • Agnieszka Radzikowska o premierze "Cinema" w Teatrze Śląskim (Poranek Dwójki)
Nowy szef filmowej Gdyni

Tarnogórzanin na stanowisku dyrektora artystycznego zastąpi Michała Chacińskiego, któremu skończyła się 3-letnia kadencja. Oleszczyk został wybrany na taki sam okres. Krytyk filmowy ze Śląska będzie odpowiadał już za 39. edycję Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbędzie się w dniach 15-20 września 2014 roku.

***
W audycji połączyliśmy się też z Agnieszką Radzikowską, z którą rozmawialiśmy na temat premiery "Cinema" w Teatrze Śląskim. "Nieme kino w teatrze", "film na scenie", "krótkie sekwencje przy minimalnym wykorzystaniu teatralnych środków", "błyskawicznie następujące po sobie zmiany scenografii" - tak o swoim projekcie opowiadają realizatorzy spektaklu, czyli Teatr Śląski oraz Fondazione Teatro Piemonte Europa z Turynu.

Nie zabrakło "Piosenki z rekomendacją". Tym razem swoje ulubione utwory polecał Państwu Bronisław Maj. W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania był album "Legendy jazzowej wokalistyki", czyli Nancy Wilson, Sarah Vaughan, Abbey Lincoln, Betty Carter i Nina Simone w serii "Le chant du monde" firmy Harmonia Mundi. Codziennie do wygrania jeden podwójny album.

Audycję poprowadził Marcin Pesta.

Czytaj także

Co filmy z wesela mówią o nas samych?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 11:45
- To bardzo cenny dokument dla antropologów, a jednocześnie bardzo trudny, bo trzeba wiedzieć, które sceny były aranżowane na potrzeby filmów - mówiła w Dwójce o wizualnych aspektach naszej kultury etnolożka Karolina Dudek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrkultura lat 60. - rewolucja codzienności

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 11:00
- Zmiany w modzie, a także w prozaicznym wymiarze technologicznym, doprowadziły do zmian obyczajowych - mówił w Dwójce Jerzy Jarniewicz, poeta, krytyk literacki i tłumacz, jeden z redaktorów nowej serii wydawniczej "Twarze kontrkultury"
rozwiń zwiń