Złote Globy rozdane. Triumfuje "Boyhood"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 09:00
- Historia powstania tej produkcji jest niezwykła, gdyż "Boyhood" kręcono przez 12 lat - opowiadała w Dwójce Magdalena Sendecka, dziennikarka z magazynu Kino.
Audio
  • Magdalena Sendecka komentuje filmy uhonorowane Złotymi Globami 2015. Rozmawia Marcin Pesta (Poranek Dwójki)
  • Anna Serdiukow zaprasza na "Przegląd debiutów filmowych" Studia Munka. Rozmawia Dawid Dziedziczak (Poranek Dwójki)
Obsada filmu Boyhood z reżyserem Richard Linklater w środku. Obraz został uhonorowany Złotymi Globami w kategorii najlepszy film (Na zdjęciu od lewej:  Patricia Arquette, Lorelei Linklater, Richard Linklater, Ellar Coltran and Ethan Hawke)
Obsada filmu "Boyhood" z reżyserem Richard Linklater w środku. Obraz został uhonorowany Złotymi Globami w kategorii najlepszy film (Na zdjęciu od lewej: Patricia Arquette, Lorelei Linklater, Richard Linklater, Ellar Coltran and Ethan Hawke)Foto: EPA/PAUL BUCK

11 stycznia po raz 72. zostały przyznane Złote Globy, nagrody będące od lat najbliższym rzeczywistości prognostykiem przed ceremonią Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Za najlepszy film Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej uznało obraz Richarda Linklatera "Boyhood".

To opowieść o dorastaniu. Linklater kręcił kolejne sceny filmu przez dwanaście lat śledząc proces dorastania swego bohatera, który z dziecka zmieniał się w nastolatka.

Film ten triumfował jeszcze w dwóch innych kategoriach: "najlepsza reżyseria" - oraz "najlepsza aktorka drugoplanowa" dla Patricii Arquette.
Za najlepszy "film komediowy lub muzyczny" uznano "The Grand Budapest Hotel", a w kategorii najlepszy "film telewizyjny lub miniserial" "Fargo".
W kategorii "najlepszy aktor" w filmie dramatycznym nagrodę zdobył Eddie Redmayne za rolę w obrazie "The Theory of Everything" (Teoria wszystkiego) a w kategorii "najlepszej aktorki" - Julianne Moore za "Still Alice". Jako "najlepszy aktor w serialu dramatycznym" statuetkę odebrał Kevin Spacey za rolę bezwzględnego polityka w serialu "House of Cards". Za "najlepszego aktora komediowego" uznano z kolei Michaela Keatona za rolę w filmie "Birdman"

Wśród nominowanych do Złotych Globów filmów znalazła się "Ida" Pawła Pawlikowskiego, która tym razem w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" musiała uznać wyższość rosyjskiego filmu Lewiatan.
***
W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy też "Przegląd debiutów filmowych" Studia Munka. To cykl projekcji i spotkań z twórcami krótkich metraży ze Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.  
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Marcin Pesta
Gość:
Magdalena Sendecka (krytyk filmowy)
Data emisji: 12.01.2015
Godzina emisji: 6.00
bch

Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:40
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Globy 2014: "Zniewolony" najlepszym filmem ubiegłego roku

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:35
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej po raz 71. przyznało w niedzielę Złote Globy, honorując najlepszych aktorów i produkcje filmowe 2013 roku. Najważniejsze nagrody zdobyli: film "Zniewolony", aktorka Cate Blanchett i aktor Matthew McConaughey.
rozwiń zwiń