Ich życie (gdyby nie było Powstania)

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 20:00
- To opowieść o urwanych, niedokończonych historiach - mówiła Agata Duda-Gracz o swoim spektaklu "Ciekawa pora roku", poświęconym tym, którzy brali udział w powstańczym zrywie sprzed 71 lat.
Audio
  • Z Agatą Duda-Gracz o jej spektaklu "Ciekawa pora roku" rozmawia Tomasz Obertyn (Poranek Dwójki)
A co by było, gdyby ta ciekawa pora roku nie przyszła? A co by było gdyby spełniły się wszystkie marzenia? O ślubach, dzieciach i dorosłym życiu? (z mat. prom. Muzeum Powstania Warszawskiego zw. ze spektaklem Ciekawa pora roku). Na zdj. powstańcza para młoda w szpitalu Elżbietanek przy ul. Goszczyńskiego 1 na Mokotowie
"A co by było, gdyby ta ciekawa pora roku nie przyszła? A co by było gdyby spełniły się wszystkie marzenia? O ślubach, dzieciach i dorosłym życiu?" (z mat. prom. Muzeum Powstania Warszawskiego zw. ze spektaklem "Ciekawa pora roku"). Na zdj. powstańcza para młoda w szpitalu Elżbietanek przy ul. Goszczyńskiego 1 na MokotowieFoto: Wacław Żdżarski/Wikipedia/domena publiczna

- Chciałbym przede wszystkim powiedzieć o losach ludzi, którzy nie byli bohaterami. O losach piątki dzieci: kim by były, gdyby powstanie nie wybuchło. Co z ludzkiego punktu widzenia ich ominęło - przybliżała Agata Duda-Gracz ideę spektaklu "Ciekawa pora roku", który będzie miał swoją premierę 1 sierpnia o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak powstawał scenariusz tej sztuki? W jakim sensie jest to antywojenny spektakl? I dlaczego według reżyserki wciąż "nie wyrośliśmy z wojny"?

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Agata Duda-Gracz (reżyserka teatralna i scenograf)

Data emisji: 30.07.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/kul

Czytaj także

Skrytka z ulicy Polnej - powstańcza tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:50
W "Poranku Dwójki" powróciliśmy do przeszłości, a to w związku z niedawnym odkryciem na ulicy Polnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łączniczki wspominają Powstanie z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 10:00
- Bohaterki tej książki opowiadały o wielu humorystycznych wydarzeniach z okresu walk, niemniej widać, że to w nich dalej siedzi - mówił o publikacji "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" Wiktor Krajewski.
rozwiń zwiń