Jerzy Maksymiuk doceniony przez własną orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 10:00
– Miałem szczęście, że ludzie, z którymi pracowałem, chcieli tego samego, co ja – mówił dyrygent, któremu Sinfonia Varsovia przygotowuje szczególny prezent na 80 urodziny.
Audio
  • Jerzy Maksymiuk doceniony przez własną orkiestrę (Poranek Dwójki)
Jerzy Maksymiuk wystąpi na Festiwalu Beethovenowskim w podwójnej roli dyrygenta i kompozytora
Jerzy Maksymiuk wystąpi na Festiwalu Beethovenowskim w podwójnej roli dyrygenta i kompozytoraFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Podwójny album "Maksymiuk/Sinfonia Varsovia" jest formą podziękowania, jakie wieloletniemu szefowi składają członkowie zespołu. Premiera płyty zaplanowana jest na 29 stycznia 2016 r.

Sinfonia Varsovia kontynuuje dzieło założonej przez Jerzego Maksymiuka w 1972 r. Polskiej Orkiestry Kameralnej. Dyrygent podkreślał rolę pasji, która towarzyszyła początkom zespołu. – Nie patrzyło się na pieniądze. Pamiętam, że w pierwszym okresie moja pensja różniła się od najmniejszej płacy muzyka o jedną kawę – opowiadał.

Jerzy Maksymiuk wspominał też ważnego dla siebie i swoich zespołów Franciszka "Francesco" Wybrańczyka. Ów "menadżer o niesamowitej wyobraźni" wsławił się kiedyś przewiezieniem całej orkiestry czołgami przez linię frontu.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Jerzy Maksymiuk (dyrygent)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/ei

Czytaj także

Schadzki Jerzego Maksymiuka z X Muzą

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 19:00
W audycji "Five o'clock" gościliśmy znakomitego dyrygenta i pianistę. Zapraszamy do obejrzenia nagrań wideo tego spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: McCartney dostał wypieków, gdy usłyszał Polską Orkiestrę Kameralną

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:00
- To było w studiu, w którym nagrywali Beatlesi. McCartney powiedział, że zrobiliśmy na nich takie wrażenie, że musieli przerwać nagranie - mówił w Dwójce Jerzy Maksymiuk, laureat Złotego Berła za całokształt działalności.
rozwiń zwiń