Oscary. "Cieszę się, że to koniec żartów z DiCaprio"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 09:00
- Nie sądzę, że DiCaprio powinien dostać Oscara akurat za "Zjawę", bo nie jest to jego największe osiągnięcie, ale dobrze, że do kolejnych ról może podchodzić z lekkim sercem - komentował oscarową galę Jakub Demiańczuk.
Audio
  • Jakub Demiańczuk o największych zwycięzcach i przegranych gali oscarowej (Poranek Dwójki)
  • Ewa Braun o procesie głosowania jurorów Amerykańskiej Akademii Filmowej (Poranek Dwójki)
  • Marek Wałkuski relacjonuje przebieg gali oscarowej (Poranek Dwójki)
  • Sonda uliczna: czy Oscary wpływają na wybory filmowe? (Poranek Dwójki)
Leonardo DiCaprio z upragnionym Oscarem
Leonardo DiCaprio z upragnionym OscaremFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Na wiele tygodni przed rozdaniem Oscarów sieć zalały tysiące memów, filmików, a nawet gra komputerowa, w żartobliwy sposób odnoszące się do wieloletniego oczekiwania Leonarda DiCaprio na nagrodę  Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Podczas tegorocznej gali, marzenie aktora spełniło się otrzymał on statuetkę za rolę w filmię "Zjawa". Krytyk filmowy Jakub Demiańczuk podkreślał, że w gronie nominowanych DiCaprio nie miał specjalnej konkurencji. - Akademia pominęła parę wybitnych ról, które zasługiwały na nominację, chociażby Tima Rotha w filmie "Opiekun" czy wybitną kreację Gézy Röhriga w "Synu Szawła".

Nasz gość liczył na Oscara za najlepszy film lub reżyserię dla "Mad Maxa: Na drodze gniewu". Ostatecznie dzieło George'a Millera zgarnęło największą liczbę statuetek, ale w kategoriach technicznych.

Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznawane są w 24 kategoriach. O przebiegu gali opowiedział nam nasz korespondent Marek Wałkuski, specyfikę procesu głosowania wyjaśniła scenograf Ewa Braun, a uczestnicy sondy ulicznej zastanawiali się, czy Oscary wpływają na ich wybory filmowe

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Jakub Demiańczuk (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki" 

bch/kul

Czytaj także

Rasizm w Hollywood. Czas na parytety w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 20:00
- Oscarowy protest Spike'a Lee jest wyrazem tego, że pewne sprawy w USA nie zostały załatwione - mówił w Dwójce dr Paweł Frelik, znawca kina amerykańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ave, Cezar!". Przysmak dla filmowych erudytów

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:00
- W oglądaniu tego filmu pomaga, jeśli się dorastało z programem telewizyjnym "W starym kinie" - śmiał się w Dwójce krytyk Jakub Demiańczuk
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Amerykanie rozmawiają ze sobą przez kino"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 09:00
- Kontrowersje wokół rasowego aspektu Oscarów potwierdzają, że mamy do czynienia z nagrodą dla filmu uczestniczącego w debacie społecznej - zwróciła uwagę filmoznawca prof. Barbara Giza.
rozwiń zwiń