Rasizm w Hollywood. Czas na parytety w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 20:00
- Oscarowy protest Spike'a Lee jest wyrazem tego, że pewne sprawy w USA nie zostały załatwione - mówił w Dwójce dr Paweł Frelik, znawca kina amerykańskiego.
Audio
  • Rasizm w Hollywood. Czas na parytety w kinie? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Reżyser Spike Lee od wielu lat krytykuje stosunki panujące w Hollywood
Reżyser Spike Lee od wielu lat krytykuje stosunki panujące w HollywoodFoto: PAP/Dennis Van Tine/Geisler-Fotopres

Spike Lee i Jada Pinkett Smith bojkotują w tym roku oscarową galę, ze względu na brak choćby jednej nominacji dla czarnoskórych twórców kina. Dr Paweł Frelik zauważał, że choć protest został nadmuchany przez media, to wpisuje się on w szerszy kontekst napięć rasowych w USA. - Ostatnie protesty po zabójstwach czarnych Amerykanów przez białych policjantów pokazują, że rasizm instytucjonalny w Stanach nie zniknął -  mówił

Czy dotyczy on także Hollywood? Łukasz Adamski, krytyk filmowy tygodnika "W sieci", podkreślał, że wprowadzenie parytetów rasowych do oscarowych nominacji nie byłoby dobre dla sztuki. Jednocześnie dodawał, że kierowanie się poprawnością polityczną sparaliżowałoby prace Amerykańskiej Akademii Filmowej. - Pretensje mogą mieć nie tylko czarnoskórzy, ale też homoseksualiści czy aktorki powyżej 50 roku życia. Te protesty zawsze będą.

Czy rzeczywiście żaden czarnoskóry aktor nie zasłużył w tym roku na Oscara. Nasi goście mieli kilka typów, w tym pewniaka, gdyby istniała nagroda za rolę zbiorową.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Łukasz Adamski (krytk filmowy), dr Paweł Frelik (znawca kina amerykańskiego)

Data emisji: 8.02.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/gs

Czytaj także

Idziak: w domu nie było ucieczki od obrazków

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 12:00
- Fotografie były tematem obiadów. Z rodzicami rozmawialiśmy w ciemni fotograficznej o tym, jakie zdjęcia posłać na wystawę - opowiadał w Dwójce znakomity polski operator filmowy, reżyser i  scenarzysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzedaż i propaganda. Pakt Hollywoodu z Hitlerem

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 17:00
- Hollywood traktowało film jako produkt. Chcąc go sprzedać z zyskiem, producenci godzili się na szereg ustępstw – mówiła prof. Barbara Giza o przyczynach proniemieckich postaw amerykańskich filmowców w czasach III Rzeszy.
rozwiń zwiń