Ten nurt pogodził Teheran z kibucem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:00
- Modernizm to wyjątkowo powszechny język architektoniczny. Można znaleźć bardzo podobne formy w bardzo różnych krajach - podkreślał Nicolas Grospierr, fotografik i autor albumu "Modern forms. Subiektywny atlas XX-wiecznej architektury".
Audio
  • Rozmowa z Nicolasem Grospierrem, autorem albumu "Modern forms. Subiektywny atlas XX-wiecznej architektury" (Poranek Dwójki)
W albumie Modern forms znalazł się m.in. budynek dworca Warszawa Powiśle
W albumie "Modern forms" znalazł się m.in. budynek dworca Warszawa Powiśle Foto: Travelarz/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Publikacja jest próbą podsumowania 15 lat pracy fotograficznej nad architekturą modernistyczną i uporządkowana została jedynie wedle klucza formalnego. Grospierr uwiecznił na kilku tysiącach zdjęć około 500 budynków z czterech kontynentów, z czego do albumu wybrał 186 zdjęć. Przy okazji odkrył zaskakujące analogie, jak choćby niemal identyczne bryły gmachów w Teheranie i w izraelskim kibucu, ośrodkach politycznie sobie wrogich.

- Fascynuje mnie zarówno formalne piękno modernizmu, jak i dramat jego upadku. Przecież nie potrafimy już wierzyć w postęp, jak czyniliśmy to pół wieku temu. Zła kondycja wielu sfotografowanych przeze mnie budynków oddaje więc w pewien sposób dzisiejszy stan idei modernizmu - wyjaśnił Nicolas Grospierr.

W rozmowie okazało się także, że przemożny wpływ na kształt modernizmu w Kaliningradzie wywarł... Władimir Putin.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Nicolas Grospierr (fotografik, artysta eksperymentalny)

Data emisji: 14.04.2016

Godzina emisji: 8.10

mm/ei

Czytaj także

Alejandro Aravena. Mieszkanie dla rodziny za 7,5 tysiąca dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 20:10
- Alejandro Aravena buduje po prostu połowę. Reszta mieszkania ma być dokończona przez jego mieszkańców - tak idę chilijskiego architekta wyjaśniła Agnieszka Skolimowska z miesięcznika "Architektura Murator".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaha Hadid. Bogini architektury przekracza granice

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 21:00
– Udowodniła, że jest demiurgiem i jako demiurg działała – mówił architekt Dariusz Hyc o jednej z największych przedstawicielek dekonstruktywizmu.
rozwiń zwiń