Alejandro Aravena. Mieszkanie dla rodziny za 7,5 tysiąca dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 20:10
- Alejandro Aravena buduje po prostu połowę. Reszta mieszkania ma być dokończona przez jego mieszkańców - tak idę chilijskiego architekta wyjaśniła Agnieszka Skolimowska z miesięcznika "Architektura Murator".
Audio
  • Rozmowa o progresywnej architekturze socjalne Alejandro Araveny (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zaprojektowane przez Alejandra Aravenę osiedle domów w meksykańskim Monterrey
Zaprojektowane przez Alejandra Aravenę osiedle domów w meksykańskim MonterreyFoto: PAP/EPA/HYATT FOUNDATION

Alejandro Aravena uhonorowany został za ten pomysł prestiżową nagrodą Pritzkera. Szybko odezwały się głosy krytyczne, i to nie tylko z pozycji czysto estetycznych. - Aravenie zarzuca się, że jego osiedla niewiele tak naprawdę różnią się od slumsów, które miały zastąpić - relacjonowała znawczyni Chile dr Ewa Sapieżyńska. - Ich mieszkańcy są ponoć stłamszeni na niewielkiej przestrzeni i pozbawieni prywatności. Mówi się też o próbie przeniesienia odpowiedzialności z państwa na ubogich ludzi - wymieniła.

Z kolei architekt i historyk sztuki Tadeusz Barucki przypomniał, że poszukiwania Araveny zakorzenione są w sięgającej co najmniej lat 80. tradycji chilijskiego progresywnego budownictwa socjalnego. Sam zainteresowany chętnie powołuje się na idee Bauhausu. Polscy komentatorzy zwrócili też uwagę na pewien związek jego dokonań z dziełami Hansenów. Niezbyt chlubny związek...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: dr Ewa Sapieżyńska (iberystka i socjolożka), Agnieszka Skolimowska (miesięcznik "Architektura Murator"), Tadeusz Barucki (architekt i historyk sztuki)

Data emisji: 20.01.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/asz

Czytaj także

Jan Knothe - architekt, który ominął ideologię

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 14:20
W wydanej w 1968 roku "Sztuce budowania" Knothe opisuje dzieje architektury. - Okres socrealizmu zajmuje tu tylko 20 stron, cała książka ma ponad 1000 - mówi historyk Andrzej Skalimowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najwięcej kościołów budowano za Jaruzelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 10:00
- W okresie PRL powstało w Polsce 3600 kościołów - mówiła Bogna Świątkowska, która w Dwójce opowiadała o projekcie "Architektura VII Dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto-ogród. Sto lat czekania na społeczną utopię

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 10:20
– Bardzo trudno oceniać tego rodzaju zamysły na podstawie kilkuletnich dokonań – powiedział dr Adam Czyżewski, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
rozwiń zwiń