Łukaszewicz: chaos teatralny pogłębi się

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 09:00
- Bez wyłonienia reprezentacji osób odpowiedzialnych za kulturę teatralną w Polsce prorokuję, że to będzie się coraz bardziej rozsypywało i upolityczniało - mówił w Dwójce Olgierd Łukaszewicz.
Audio
  • Olgierd Łukaszewicz o problemach polskich scen teatralnych (Poranek Dwójki)
Olgierd Łukaszewicz
Olgierd ŁukaszewiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Coraz więcej polskich instytucji teatralnych istnieje w zawieszeniu. Brakuje dyrektorów, a ci, którzy chcieliby nimi zostać, według organów decydujących, nie spełniają kryteriów.

Zdaniem prezesa Związku Artystów Scen Polskich problem bierze się z niekompetencji polityków samorządowych zarządzających teatrami. - Wszystko zaczyna się od tego, że nie wiadomo, kto właściwie powinien być dyrektorem teatru: czy menedżer, czy artysta. Kryteria, na podstawie których wybiera się dyrektorów są niedobre i nieadekwatne do konkretnych sytuacji - zauważał Olgierd Łukaszewicz.

W audycji "Poranek Dwójki" aktor wyjaśniał, na czym polega niezrozumienie idei teatru przez jego zarządców. Mówił też o pomysłach, które pozwoliłyby polskim scenom wyjść z decyzyjnego impasu.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Olgierd Łukaszewicz (aktor, prezes Związku Artystów Scen Polskich)

Data emisji: 4.07.2016

Godzina emisji: 8.10

bch/pg

Czytaj także

Spór w Teatrze Studio. Miasto tylko przeszkadza?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 19:40
– Jak może dojść do mediacji, skoro ten konflikt jest przez miasto zaostrzany? – pytał Olgierd Łukaszewicz w rozmowie o wciąż napiętej sytuacji w Teatrze Studio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie będzie grał warszawski Teatr Żydowski?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 10:00
– Sytuacja rzeczywiście jest trudna, ale to nie znaczy, że nie robimy planów. Teatr musi żyć – mówiła Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń