"Odmowa" Rafała Milacha. Fotografie o manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 08:00
- Moja wystawa pokazuje tereny dawnego ZSRR, ale geografia ma znaczenie trochę drugorzędne. Opowiadam o pewnym abstrakcyjnych systemach manipulacji i wywierania nacisku ze strony aparatu władzy - mówił Rafał Milach o "Odmowie", ekspozycji, którą od 12 maja można oglądać w łódzkim Atlasie Sztuki.
Audio
  • Z Rafałem Milachem o jego wystawie "Odmowa" rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)

Sputnik Photos 7 Michal Luczak Spitak Armenia 510.jpg
Zdjęcia z państw napromieniowanych Rosją

Swoistym pretekstem do tej wystawy był eksperyment radzieckiej telewizji z 1971 roku. Wyemitowano wtedy program popularnonaukowy prezentujący… mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. - Wówczas było to odebrane jako coś niewinnego i trochę o tym jest cała moja wystawa. O utracie neutralności przedmiotów czy przestrzeni. O wrzucaniu tych przedmiotów czy przestrzeni lub ludzi w pewną ideologię - tłumaczył gość Dwójki.

Jakie obrazy opowiadają o tych próbach manipulacji i wywierania nacisku? Jakie miejsca na terenie dawnego Związku Radzieckiego sfotografował Rafał Milach? W rozmowie z artystą m.in. również wyjaśnienie tytułu łódzkiej wystawy. Okazuje się, że nawiązuje on do sprzeciwu pewnego wyróżniającego się białoruskiego oracza.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Rafał Milach (fotograf, dokumentalista, laureat nagrody World Press Photo 2008)

Data emisji: 9.05.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg


Zdjęcie Rafała Milacha z cyklu "The Winners" Zdjęcie Rafała Milacha z cyklu "The Winners"

Czytaj także

Józef Wilkoń: ilustracja nie powinna być dosłowna

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 10:20
- Od dawna traktuję literaturę jako partnera do własnej wypowiedzi. Moje ilustracje są rodzajem akompaniamentu – powiedział w Dwójce słynny ilustrator książek i rzeźbiarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poczekalnia 6-2-0". Aktorski dyplom we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 09:00
W "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy o ostatnim w tym roku dyplomie studentów IV roku wydziału aktorskiego - spektaklu w teatrze PWST we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń