X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Przemoc jest wpisana w kulturę Papui-Nowej Gwinei"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 10:00
- Papuasi nie rozwinęli sztuki negocjacji, jako sposobu rozwiązywania konfliktu. Na ulicach byle spór często przeradza się w krwawą jatkę ze skutkami śmiertelnymi - opowiadał w Dwójce Paweł Zgrzebnicki, autor książki "Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei".
Audio
  • Paweł Zgrzebnicki o książce "Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei" (Poranek Dwójki)

Papuasi zgrzebnicki.jpg

Gość audycji "Poranek Dwójki" wyjaśniał, że Papua-Nowa Gwinea to wyspa górzysta, w której tysiące plemion żyły przez wieki w zupełnej izolacji, a jedną z ich głównych społecznych funkcji była wojna. Waleczność przejawia się w codziennych stosunkach współczesnych Papuasów. - Często byłem zaskoczony ich agresją. Co ciekawe, wybuchy złości pojawiają się szybko, ale też szybko znikają. Nikogo tam nie dziwi, że ktoś się z kimś pobił.

Dodatkowe napięcia wynikają ze zderzenia tradycyjnej kultury Papuasów z kulturą Zachodu i gwałtownym postępem technologicznym, który dokonał się w Nowej Gwinei w ostatnich dekadach. Paweł Zgrzebnicki opowiadał, że władze próbują budować tam nowoczesną państwowość, ale w wielu miejscach natrafiają na opór plemion, który z kolei rodzi przemoc ze strony państwa.

Podróżnik wspominał też o trudnej sytuacji kobiet ("ich pozycja jest tam nieco powyżej zwierząt domowych") oraz o chińskiej ekspansji, która zamienia Papuę-Nową Gwineę w wielką kopalnię. 

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Paweł Zgrzebnicki (fotograf)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki.

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak lepszy od Kolumba? Oto nieznani podróżnicy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 11:00
- Jan z Kolna szesnaście lat przed Kolumbem był uczestnikiem duńskiej wyprawy do wybrzeży obecnej Kanady - przypominał Przemysław Pilich, współautor książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Halik trafiał tam, gdzie inni bali się pojechać"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:00
- Znamy go jako pana z telewizora, a nie jako szalonego reportera, który przemierzał cały świat, robiąc wywiady i filmując niebezpieczne wydarzenia – powiedział Mirosław Wlekły, autor książki o słynnym polskim podróżniku "Tu byłem. Tony Halik".
rozwiń zwiń