Kornel Filipowicz. Mistrz zwyczajnych historii

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 10:30
- Pisarz ten często funkcjonował tylko jako partner Wisławy Szymborskiej. Tymczasem, gdy noblistka go poznała, to on był autorem świetnych opowiadań i to od niego uczyli się młodzi pisarze – powiedziała Justyna Sobolewska.
Audio
  • Justyna Sobolewska o twórczości Kornela Filipowicza (Poranek Dwójki)

- Był do tego stopnia mistrzem pisania o codzienności, że każdy się dziwił, jak z tak przeciętnej historii można zrobić literaturę. Kornel Filipowicz zasłynął też jako przyjaciel wielu pisarzy, czego efektem jest m.in. zbiór wspomnień "Byliśmy u Kornela". To ważna postać w okresie PRL, która popadła w zapomnienie w latach 90. – dodała Justyna Sobolewska, opowiadając o tworczości artysty w związku z wydanym niedawno tomem prezentującym jego opowiadania "Moja kochana, dumna prowincja".

W nagraniu audycji posłuchamy również o metodzie pisarskiej Kornela Filipowicza, a także o jednym z jego fascynujących opowiadań pt. "Kot w mokrej trawie".

***

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Justyna Sobolewska (krytyczka literacka)

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mc


Czytaj także

Szymborska vs. Filipowicz. Gdy pisarz pisze do pisarza

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:30
W audycji posłuchamy o listach Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. które znalazły się w książce "Najlepiej w życiu ma twój kot".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń