Rumba, Bałtyk i "Depesze z Jądra Ciemności"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 11:10
- Stworzyłam utwór nawiązujący do "Lorda Jima". To było bardzo inspirujące, bo pisałam tę piosenkę, gdy szalał sztorm nad Bałtykiem – powiedziała Bovska, która 12 grudnia wystąpi w widowisku "Depesze z Jądra ciemności" w Teatrze Syrena.
Audio
  • Rozmowa wokół widowisku "Depesze z Jądra ciemności" w Teatrze Syrena (Poranek Dwójki)

CONRAD_663x364.jpg
Serwis specjalny poświęcony Josephowi Conradowi

Bovska oraz artyści z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej opowiadali w Dwójce o wydarzeniu organizowanym z okazji zakończenia Roku Josepha Conrada. Zaproszeni do udziału w koncercie artyści przygotowali nowe piosenki inspirowane twórczością Josepha Conrada. Młodzi piosenkarze przekształcą prozę Conrada w formę poetycką, czego wcześniej nie próbowano. Związana z tym zmienność perspektyw i punktów widzenia pokaże przefiltrowane przez wrażliwość młodych twórców najważniejsze tematy twórczości Josepha Conrada.

conrad_Pap_1200.jpg
Podróż do źródeł grozy. Czytamy "Jądro ciemności" Conrada

- Postać przewijająca się w większości powieści Conrada to postać kapitana, który musi samotnie podejmować ważne decyzje. Nasza piosenka będzie nawiązywała do świata żeglugi i egzotycznych krain – stąd w naszym występie rytmu rumby i calypso – zdradził Kazimierz Notkiewicz z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Ponadto w nagraniu audycji posłuchamy również o tym, w jakim języku najlepiej pisał słynny pisarz i jakie inne wydarzenia uświetniły obchody Roku Conrada. 

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Goście: Mariusz Cieślik (Instytut Książki), Bovska (wokalistka), Gabriela Mościcka i Kazimierz Notkiewicz (Warszawska Orkiestra Sentymentalna)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mz/jp


Czytaj także

"Conrad wyprzedzał o dekadę Jamesa Joyce'a i Wirginię Woolf"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 11:31
- Joseph Conrad jest najważniejszym z pisarzy brytyjskich. To on zapoczątkował wszystkie zmiany w widzeniu i opisywaniu świata oraz sposobie narracji - mówił w Dwójce prof. John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu.
rozwiń zwiń