"Pieśni piękne" - projekt, który zaczął się w terenie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:40
- Nagrywając materiał źródłowy trafiałyśmy na pieśni, które występowały przy obrzędach, różne ballady oraz nowsze rzeczy, które zwykle pojawiały się, gdy pytałyśmy panie, co tak naprawdę lubią najbardziej śpiewać. I wtedy zazwyczaj pojawiała się jakaś pieśń piękna - mówiła Joanna Skowrońska.
Audio
  • Joanna Skowrońska o projekcie "Pieśni piękne" (Poranek Dwójki)
Julita Charytoniuk, Olga Chojak i Joanna Skowrońska
Julita Charytoniuk, Olga Chojak i Joanna SkowrońskaFoto: mat. prasowe
muzeum_łuzyce_1200.jpg
"W łużyckiej izbie" i "Trójnogi pies" w muzeum w Zgorzelcu

Wspólnie z Julitą Charytoniuk i Olgą Chojak zebrała ona pieśni ludowe – te nie obrzędowe, codzienne, z pogranicza wsi i miasta, inspirowane tym, co dawniej grano m.in. w radiu. Zarówno w warstwie melodycznej, jak i tekstowej są to pieśni zabawne, przerażające, wzruszające, traktujące o sprawach najważniejszych i najbardziej przyziemnych. - Uznałyśmy, że to jest ten rodzaj pieśni, który fajnie byłoby pokazać ludziom, bo za chwilkę ich również nie będzie. Nie jest tak, że skoro jest to repertuar nowszy, powojenny lub zainspirowany miastem, troszeczkę bardziej nowoczesny w tekście lub w swojej melodii, to on nie zaniknie - tłumaczyła Joanna Skowrońska.

"Pieśni piękne" charakteryzuje ona jako powszechne i liryczne. - W dużej mierze są one o miłości, ale nie brak w nich również egzystencjalnych przemyśleń nad życiem. Dużo jest ballad z kryminalnym końcem, takich, że on ją zabija z miłości albo ona jego, albo oni się razem topią. Śledząc jednak tekst widzimy, że jest to tekst nowszy; nie ma tam tego ciężkiego ładunku, tylko jest to o wiele lżej opisane, ale też bardzo dosłownie. Ta poetyka jest bardzo emocjonalna, wszystko jest odśrodkowo podane - podkreślała Joanna Skowrońska.

W audycji wykorzystano fragmenty opisywanych utworów. W całości są one dostępne do odsłuchania, za darmo, na profilu "Pieśni piękne" na portalu Soundcloud.com.

*** 

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: Joanna Skowrońska (współautorka projektu "Pieśni piękne")

Data emisji: 7.04.2018

Godzina emisji: 7.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Czytaj także

Marian Kikla o kulturze spiskich górali

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:09
- Jeszcze na początku XX wieku nasza kultura stała wyżej niż kultura podhalańska, teraz to się przewróciło na drugą stronę - mówił w Dwójce Marian Kikla multiinstrumentalista, kierownik zespołu "Ciardasie" z Czarnej Góry.
rozwiń zwiń