Jacek Dehnel: to była bodaj najsłynniejsza sprawa kryminalna międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 09:57
- Cezary Łazarewicz nie rozstrzyga w swojej pracy, czy Gorgonowa była winna, czy nie. On przede wszystkim pokazuje tę sprawę na szerokim tle społecznym - mówił w Dwójce Jacek Dehnel o książce "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej".
Audio
  • Jacek Dehnel poleca książkę Cezarego Łazarewicza "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej" (Poranek Dwójki)
  • Jacek Dehnel poleca gdański festiwal Actus Humanus (Poranek Dwójki)
  • Jacek Dehnel poleca płytę "Mozart: Requiem KV 626 - Version For String Quartet" (Poranek Dwójki)
  • Jacek Dehnel poleca wystawę "Przyszłość będzie inna" w warszawskiej Zachęcie (Poranek Dwójki)
  • Jacek Dehnel poleca "Historię słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu (1918-1939)" Urszuli Glensk (Poranek Dwójki)
  • Jacek Dehnel poleca wystawę "Sztuka Wicekrólestwa Peru" w Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)
Proces Rity Gorgonowej. Nz. na pierwszym planie Gorgonowa, w głębi ława obronców i prokuratury; od lewej: mec. dr Józef Woźniakowski, mec. Mieczysław Ettinger, mec. Maurycy Akser, zastępca prokuratora Przybylski i prokurator Szypuła
Proces Rity Gorgonowej. Nz. na pierwszym planie Gorgonowa, w głębi ława obronców i prokuratury; od lewej: mec. dr Józef Woźniakowski, mec. Mieczysław Ettinger, mec. Maurycy Akser, zastępca prokuratora Przybylski i prokurator SzypułaFoto: PAP/CAF

łazarewicz_okładka_1200.jpg
Łazarewicz: wierzę, że zakończyłem historię Gorgonowej

Goszcząc w cyklu rekomendacji w ramach "Poranka Dwójki", pisarz i tłumacz zachęcał m.in. do sięgnięcia po najnowszą książkę Cezarego Łazarewicza. - Autor ten tym razem zajął się najsłynniejszą bodaj sprawą kryminalną międzywojnia; procesem poszlakowym, który poruszył całe polskie społeczeństwo. Była to niesłychanie skandaliczna historia: obca, zła kobieta, która wchodzi do dobrej polskiej rodziny i morduje wyidealizowaną, młodą, niewinną panienkę - przypomniał Jacek Dehnel.

Jak dodał, dla czytelników, którzy słyszeli wcześniej o sprawie Gorgonowej, w książce Łazarewicza najciekawsze może być to, że autor dotarł do powojennych losów Rity Gorgonowej.

Wśród pozycji, które polecał Jacek Dehnel, znalazły się również: gdański festiwal muzyczny Actus Humanus i płyta "Mozart: Requiem KV 626 - Version For String Quartet".

***

Gość: Jacek Dehnel (pisarz, tłumacz)

Data emisji: 16.04-21.04.2018

Godzina emisji: 8.00

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Maciej Szajkowski: "Mitologia Słowian" powinna być lekturą w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 09:27
- W latach 80. pojawiła się wspaniała seria poświęcona mitologiom świata. Wśród niezwykłych pozycji odwołujących się do mitologii hetyckiej Anatolii, starożytnego Egiptu, Grecji, Italii, Japonii, Mezopotamii, mitologii Celtów, Ameryki prekolumbijskiej, mitologii indyjskiej czy wreszcie Czarnej Afryki mamy prawdziwy diament - mówi o "Mitologii Słowian" Maciej Szajkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Chmielarz: chyba każdy przechodzi etap fascynacji Tomem Waitsem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 09:00
- Długo musiałem się zastanowić, co muzycznego Państwu polecić. Przepraszam, jeśli pojadę sztampą, ale wybrałem artystę, który pojawia się na pewnym etapie życia u wielu osób. To Tom Waits - mówił w Dwójce pisarz Wojciech Chmielarz.
rozwiń zwiń