Emilian Kamiński: w teatrze trzeba wąchać czas

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:00
- Jeżeli robiąc teatr nie liczę się z widzem, z jego światopoglądem, to popełniam wielki błąd - mówił w Dwójce wybitny aktor i założyciel Teatru Kamienica, uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania na rzecz upowszechniania kultury.
Audio
  • Emilian Kamiński o promowaniu kultury i działalności Teatru Kamienica (Poranek Dwójki)

kamiński 1200.jpg
Kamiński: oddać dzieło życia? Po moim trupie

Emilian Kamiński w "Poranku Dwójki" podkreślił, że widz jest kluczową sprawą w teatrze i nie można się na niego obrażać. - Mój wielki mistrz Helmut Kajzar powiedział mi kiedyś, żebym wąchał czas. Chodziło mu o to, żebym zdawał sobie sprawę z pokolenia, w którym żyję i wiedział, jakie ma ono aspiracje, co powinienem mu jako twórca zaprezentować - wyjaśnił dyrektor warszawskiego Teatru Kamienica.

Gość audycji dodał jednocześnie, że misją teatru, poza zaspokojeniem potrzeb widza, jest podnoszenie poprzeczki, poszerzanie ludzkiej świadomości i łamanie stereotypów. Emilian Kamiński zdradził cel minimum, jaki ma wobec publiczności. Mówił też o tym, w jaki sposób szukać złotego środka w budowaniu repertuaru oraz wspomniał pewną lekcję, której kiedyś udzielił mu ksiądz Jerzy Popiełuszko.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Emilian Kamiński (aktor, dyrektor Teatru Kamienica)

Data emisji: 19.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

bch/mg

Czytaj także

"Dylan i jego czasy". Współorganizator: będzie wieloaspektowo, z naciskiem na literaturę

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 08:10
- Wszyscy dobrze pamiętamy wrzawę sprzed niespełna dwóch lat, kiedy to Komisja Sztokholmska ogłosiła swój werdykt dotyczący literackiej Nagrody Nobla - mówił w Dwójce dr Michał Friedrich, współorganizator konferencji "Dylan i jego czasy" w Muzeum Literatury w Warszawie. 
rozwiń zwiń