X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magdalena Gawin: czas nadrobić masywną digitalizację archiwów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 09:00
- Chciałabym, żeby czytelnia Instytutu Pileckiego była miejscem, gdzie możemy się zaznajomić z dużą bazą źródeł zagranicznych - o zadaniach nowej instytutcji opowiadała w Dwójce wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.
Audio
  • Prof. Magdalena Gawin o działalności Instytutu Pileckiego (Poranek Dwójki)

Instytut Pileckiego powstał z połączenia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytutu Solidarności i Męstwa. Jednostka ta będzie w sposób komplementarny prowadzić badania nad historią XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej i okresu funkcjonowania dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego.

Prof. Magdalena Gawin podkreśliła w Dwójce, że jednym z najważniejszych zadań stojących przed Instytutem jest zgromadzenie w Polsce materiałów, które znajdują się w zagranicznych archiwach. - Bez masywnej digitalizacji źródeł obcych, pojedynczy badacze, by z nich skorzystać, muszą jeździć za granicę, co jest bardzo drogie i mało efektywne. Zdigitalizowane archiwa przywiezione do Polski będą służyły polskim badaczom przez wiele, wiele lat.

W audycji rozmawialiśmy o niebezpieczeństwach wynikających z zaniedbywania zagadnień pamięci historycznej. Prof. Gawin odniosła się też do pożaru Muzeum Narodowego w Brazylii, w kontekście zabezpieczeń stosowanych w polskich placówkach muzealnych.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: prof. Magdalena Gawin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków)

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie było dnia, żeby ojciec nie opowiadał o obozie"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 18:30
– Chcę jednak zaznaczyć, że opowiadał raczej o tym, kto komu podarował chleb, a nie o tym, kto komu chleb ukradł – mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa o Włodzimierzu Wnuku, więźniu KL Mauthausen-Gusen.
rozwiń zwiń