X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie było dnia, żeby ojciec nie opowiadał o obozie"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 18:30
– Chcę jednak zaznaczyć, że opowiadał raczej o tym, kto komu podarował chleb, a nie o tym, kto komu chleb ukradł – mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa o Włodzimierzu Wnuku, więźniu KL Mauthausen-Gusen.
Audio
  • "Nie było dnia, żeby ojciec nie opowiadał o obozie". Rozmowa o KL Mauthausen-Gusen (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Nakładka obozowa pisarza i publicysty Włodzimierza Wnuka, więzionego w Mauthausen-Gusen
Nakładka obozowa pisarza i publicysty Włodzimierza Wnuka, więzionego w Mauthausen-GusenFoto: Dzięki uprzejmości Joanny Wnuk-Nazarowej

Obóz w Mauthausen funkcjonował od 25 maja 1940 r. do 5 maja 1945 r. Do chwili wyzwolenia przez armię amerykańską 5 maja 1945 r. do KL Gusen deportowano łącznie 71 tys. osób 27 narodowości. Według różnych szacunków w latach 1940-1945 w KL Gusen zginęło ok. 27-35 tys. polskich obywateli. Jednym z tych, którzy przeżyli, był pisarz i publicysta Włodzimierz Wnuk, autor hymnu "gusenowców", który ocaleli z obozowego koszmaru śpiewają do dziś podczas spotkań.

Joanna Wnuk-Nazarowa opowiadała w Dwójce o drodze swojego ojca do Mauthausen przez Gdynię, KL Stutthof i KL Sachsenhausen, o jego talencie, który zapewnił mu ochronę innych więźniów, o człowieku, który uratował jej ojca, gdy był on już w stadium tzw. muzułmana (skrajnie wycieńczonego więźnia, człowieka tuż przed śmiercią), a także o rodzinnym kontekście okoliczności, w których udało mu się wydostać się z obozu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor naczelna i programowa NOSPR), Magdalena Gawin (podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Łukasz Michalski (historyk, dyrektor PIW)

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/kd

Czytaj także

"Zgliszcza". Jak o Polskę walczono po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 12:00
- Prototypem głównego bohatera w tej książce jest Stanisław Jagusz, który w 1947 roku został posłem na Sejm Ustawodawczy, a wcześniej był prezesem sądu okręgowego –powiedział Piotr Zaremba, autor powieści "Zgliszcza", której akcja dzieje się w latach 1945-1956. 
rozwiń zwiń