Orkiestra Społeczna chce odmienić myślenie o muzykowaniu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 10:00
- Nie mamy w Polsce tradycji orkiestr muzykujących dla przyjemności. U nas słowo amator ma zły kontekst, a przecież amator to jest miłośnik - mówił w Dwójce Wojciech Walczak, muzyk i działacz społeczny.
Audio
  • Orkiestra Społeczna chce odmienić myślenie o muzykowaniu (Poranek Dwójki)

Założona przez gościa "Poranka Dwójki" orkiestra stawia sobie za cel popularyzacje wspólnego muzykowania poza zawodowym nurtem. Wojciech Walczak podkreślił, że w Polsce jest wiele osób z wykształceniem muzycznym, które na co dzień nie wykorzystują tego potencjału. Orkiestra Społeczna ma zamiar te umiejętności obudzić i stać się przestrzenią, w której ludzie będą spotykali się, by grać dla przyjemności. - Zależy nam, by przebiło się do powszechnej świadomości, że granie muzyki to normalne zajęcie, które przy okazji rozwija wiele kompetencji, zarówno matematycznych, lingwistycznych i kompetencji miękkich - mówił twórca Orkiestry Społecznej.

Zespół chce występować wszędzie tam, gdzie muzyki jest za mało, lub gdzie funkcjonują ludzie wykluczeni z obiegu kultury: w szpitalach, domach opieki społecznej, czy świetlicach środowiskowych. W audycji rozmawialiśmy o repertuarze Orkiestry Społecznej, ale też o trwającym do niej naborze.

***

Prowadził: Tomasz Obertyn

Goście: Wojciech Walczak, muzyk i działacz społeczny

Data emisji: 28.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/ac

Czytaj także

Zdobądź środki na świętowanie Roku Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 11:00
- Prawie w każdym mieście mamy ulicę Stanisława Moniuszki. Może warto w 200. rocznicę urodzin kompozytora zorganizować na niej święto jego twórczości - mówił Maxymilian Bylicki, który w Dwójce wyjaśniał, jak zdobyć ministerialne fundusze na organizację takiego przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby uratowane z potopu szwedzkiego trafią do Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 12:41
- Do dzisiaj w sumie wydobyliśmy ponad 20 ton marmurów, dwie armaty, 20 kół armatnich, kule armatnie i mnóstwo drobnych obiektów - mówili w Dwójce dr hab. Hubert Kowalski i Marcin Jamkowski, autorzy książki "Uratowane z Potopu".
rozwiń zwiń