Prof. Marta Leśniakowska: pamiętajmy o drzewach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:36
- Ten czwarty tom został sprowokowany konkretnymi wydarzeniami, które miały miejsce w związku z ustawą o wycinaniu drzew. To był silny impuls, by zastanowić się, jakiego rodzaju relacje zachodzą pomiędzy architekturą a naturą wokół - mówiła w Dwójce autorka jednego z esejów w najnowszej części serii "Architektura jest najważniejsza".
Audio
  • Prof. Marta Leśniakowska o tomie "Drzewa" z serii "Architektura jest najważniejsza" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Prof. Marta Leśniakowska o tomie "Drzewa" z serii "Architektura jest najważniejsza" (Poranek Dwójki)

falowiec gdańsk 1200.jpg
Anna Cymer: architektura z okresu PRL to dziedzictwo, które znika

Tom ten nosi tytuł "Drzewa". Współautorami publikacji, obok prof. Marty Leśniakowskiej, są również m.in. Małgorzata Omilanowska, Olga Tokarczuk i Grzegorz Piątek.

- Myśmy się nie umawiali między sobą, jakiego rodzaju problemy będziemy poruszać. Padło hasło "architektura i drzewa". Efektem jest niezwykle intrygująca analiza zagadnień związanych nie z architekturą budowaną z drewna, bo to nie o to chodzi, tylko o to, jaką funkcję pełni, jaką funkcję pełni ten związek pomiędzy architekturą a drzewami. Te teksty na tyle interesująco układają się w pewną sekwencję zagadnień, że można postawić tutaj kilka ciekawych diagnoz, które jak się wydaje nie były do tej pory podejmowane - podkreślała historyczka sztuki.

Co zrobić, gdy w miejscu, gdzie chcemy postawić dom rośnie drzewo (pomijając jego ścięcie)?  Dlaczego prof. Marta Leśniakowska jest przeciwna rekonstrukcji Pałacu Saskiego w Warszawie? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Prof. Marta Leśniakowska (historyczka sztuki)

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żyrardów - miasto utkane z lnu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 15:30
W audycji wybraliśmy się do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, gdzie znajdują się artefakty związane z początkami tego miasta.
rozwiń zwiń