Elżbieta Penderecka: chcemy na tym festiwalu pokazać przekrój przez muzykę męża

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 11:42
- Nie powtarzamy tych utworów, które prezentowaliśmy z okazji 80. urodzin, więc niestety nie będzie "Siedmiu bram Jerozolimy". Wysłuchamy za to "Credo" czy "Dies illa" - mówiła w Dwójce organizatorka Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego i żona wybitnego kompozytora.
Audio
  • Elżbieta Penderecka o festiwalu organizowanym z okazji 85. urodzin swojego męża (Poranek Dwójki)

penderecki_festiwal_1200.jpg
Festiwal Krzysztofa Pendereckiego na antenie Dwójki

Festiwal z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się w Warszawie w piątek 16 listopada. - Będziemy świętować z naszymi przyjaciółmi muzykami – tymi, którzy tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie, by przyjechać do Warszawy. Wśród nich są zarówno artyści z Polski, jak i ze świata: od USA i Portoryko po Chile. Mamy 21 dyrygentów, w tym 9 polskich i 12 zagranicznych, 87 artystów i nasze najlepsze orkiestry - wymieniała Elżbieta Penderecka.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego potrwa do 23 listopada. - Chcieliśmy, żeby pełnych osiem dni festiwalu zamknąć tzw. galowym koncertem właśnie w dniu 85. urodzin mojego męża - tłumaczyła prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Dlaczego w Warszawie nie zabrzmi "Tren ofiarom Hiroszimy"? Kto uświetni koncert galowy w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Elżbieta Penderecka (prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, organizatorka Festiwal Krzysztofa Pendereckiego)

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: "Polskie Requiem" to muzyka, która trzyma za serce

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 10:20
- Gdybym jako dziecko nie przeżył wojny, bardzo krwawej również dla naszej rodziny, bo kilka osób zostało zamordowanych, nie byłbym w stanie napisać takiego utworu - powiedział kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki: u Malawskiego wszystkiego się nauczyłem

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 13:00
- Był bardzo surowym, wymagającym nauczycielem, a ja niezbyt sumiennym uczniem. Wszyscy pisaliśmy po dwanaście fug, a że się spóźniałem, musiałem pisać dwa razy tyle. I to mi bardzo dobrze zrobiło – mówił w Dwójce Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń