X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Penderecki: u Malawskiego wszystkiego się nauczyłem

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 13:00
- Był bardzo surowym, wymagającym nauczycielem, a ja niezbyt sumiennym uczniem. Wszyscy pisaliśmy po dwanaście fug, a że się spóźniałem, musiałem pisać dwa razy tyle. I to mi bardzo dobrze zrobiło – mówił w Dwójce Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Artur Malawski. Nauczyciel Krzysztofa Pendereckiego (Album polski/Dwójka)
Artur Malawski, 1935 r.
Artur Malawski, 1935 r.Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

mycielski_pap_1200.jpg
"Mycielski wyrastał w cieniu Szymanowskiego"

Artur Malawski (1904-1957), kompozytor, pedagog i dyrygent, kształcił się w grze na skrzypcach w rodzinnym Przemyślu. W latach 1920-28 studiował ją w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Tam też, jako profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej uczył przedmiotów teoretycznych, prowadził klasy dyrygentury oraz kompozycji.

- Przyjechałem do Krakowa, żeby studiować muzykę. Myślałem, że będę skrzypkiem, ale nie byłem przygotowany teoretycznie i dopiero po dwóch latach nauki w szkole średniej dostałem się na kompozycję do profesora Malawskiego. To były najważniejsze cztery lata mojego kształcenia muzycznego. U niego odkryłem polifonię i jej wielkość, która pozwala z jednego tematu stworzyć nieskończoną ilość utworów – opowiadał w audycji Krzysztof Penderecki.

Artur Malawski wykształcił wielu kompozytorów i dyrygentów, m.in. Janusza Ambrosa, Karola Anbilda, Andrzeja Cwojdzińskiego, Andrzeja Dobrowolskiego, Witolda Rowickiego i Bogusława Schaeffera. O cenionym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu mówili w audycji także Jerzy Semkow i Zdzisław Szostak, kolejni jego wychowankowie. Przypomnieliśmy też – z archiwum Polskiego Radia - fragment rozmowy z Arturem Malawskim.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadzi: Anna Skulska

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szymanowski zerwał z cierpiętnictwem czasu zaborów"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 15:52
- Przyjechał do Polski, która już istniała od roku, ale sztuka musiała dopiero uporać się z dziedzictwem niewoli. Szymanowski nie miał wątpliwości, że trzeba zerwać z duchem XIX wieku - mówiła w Dwójce muzykolog Teresa Chylińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Wroński. Portret mistrza skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:49
Bohaterem audycji był znakomity skrzypek i pedagog, który wykształcił parę pokoleń muzyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W muzyce Grażyny Bacewicz czuć szarość PRL"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 11:00
- Jest w tej muzyce coś, co bym nazwał pesymizmem, depresyjnością. W jej dorobku brakuje utworów, które byłyby jednoznacznie radosne - o twórczości znakomitej skrzypaczki i kompozytorki opowiadał w Dwójce skrzypek Jakub Jakowicz.
rozwiń zwiń