X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marcin Fedisz: o Moniuszce trzeba wciąż opowiadać

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 11:32
- W zasadzie wszyscy wiemy, kim był, ale nawet wielu muzykologów nie potrafi wymienić wszystkich jego oper. Stąd Rok Moniuszkowski, byśmy mogli jak najwięcej powiedzieć o tym naszym jedynym, muzycznym wieszczu – mówił w Dwójce kurator wystawy "Viva Moniuszko!".
Audio
  • Rozmowa z Marcinem Fediszem o wystawie "Viva Moniuszko!" (Poranek Dwójki)

moniuszko konferencja 1200.jpg
Rok Moniuszkowski. Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce

Gościem audycji był Marcin Fedisz, z którym rozmawialiśmy o ekspozycji, jaką od dziś (27 grydnia) będzie można oglądać w galerii Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

"Najwybitniejszy obok Chopina muzyczny geniusz, polski Schubert, absolutny prekursor gatunku operowego w ojczyźnie. Jak «brzmi» Moniuszko, wie każdy. Ale jaki był Stanisław? Skąd czerpał inspiracje, dokąd podróżował, z kim utrzymywał kontakty? Wystawa monograficzna organizowana w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego zaprezentuje zarówno twórczość kompozytora, jak i jego działalność jako dyrygenta, pedagoga, dyrektora opery. Zachowane dokumenty ikonograficzne pokażą portret artysty bliższy dzisiejszej wyobraźni – czytamy w manifeście organizatorów ekspozycji.

- Nasz wystawa ma służyć przybliżeniu twórczości Stanisława Moniuszki, kompozytora fascynującego, nad którym ciąży fatum jego herbu Krzywda. Ta krzywda została mu przecież wyrządzona, bo mało mówi się o tym, że był to kompozytor niezwykle płodny, który napisał więcej utworów niż Chopin i wielu innych - powiedział Marcin Fedisz.

Jak została zbudowana ekspozycja i na których elementach się skoncentruje? Jakie pamiątki pozostałe po kompozytorze będzie można zobaczyć na wystawie? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Marcin Fedisz (kurator wystawy "Viva Moniuszko!")

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapomniane polskie opery na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 10:00
- Wchodzimy w rok jubileuszowy, bo w roku 2018 świętujemy stulecie odzyskania niepodległości. Dla instytucji narodowej to szczególne zobowiązanie - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdobądź środki na świętowanie Roku Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 11:00
- Prawie w każdym mieście mamy ulicę Stanisława Moniuszki. Może warto w 200. rocznicę urodzin kompozytora zorganizować na niej święto jego twórczości - mówił Maxymilian Bylicki, który w Dwójce wyjaśniał, jak zdobyć ministerialne fundusze na organizację takiego przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń