X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mróz, Kurpie i śpiew. Wigilia z Adamem Strugiem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 10:00
- Wigilię w moich rodzinnych stronach, w Łomżyńskiem, kojarzę ze skrzącym się śniegiem i mrozem. Z domu wychodziliśmy, gdy się zmierzchało, a u babki witał nas zapach potraw. Wieczerze zaczynaliśmy, gdy tylko zrobiło się ciemno.
Audio
  • Adam Strug opowiada o swoich tradycjach bożonarodzeniowych (Poranek Dwójki)
Adam Strug
Adam StrugFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Nie pochodzę z Kurpiów, ale jestem Kurpiem z wyboru. Pochodzę z terenów szlachetczyzny łomżyńskiej. My i Kurpie to jak dwa plemiona, jak dwa światy: różniły nas języki, muzyka, stroje. Moja fascynacja Kurpiowszczyzną, która zaczęła się, gdy byłem młodym chłopakiem, była ekstrawagancją. Spotkałem się z niezrozumieniem ze strony rodziny i przyjaciół - opowiadał Adam Strug, jeden z symboli odrodzenia się popularności polskiej muzyki tradycyjnej, śpiewak, który szczególnie upodobał sobie tradycję śpiewu kurpiowskiego. - Muzyka Kurpiów była dzika, inna, zawierała wiele pieśni nieznanych śpiewnikom kościelnym i wspaniałe świeckie pieśni leśne. 

Adam Strug w przedświątecznej rozmowie opowiadał o tym, skąd czerpał inspiracje muzyczne i materiał do swojego śpiewaczego repertuaru, tłumaczył, dlaczego święta Bożega Narodzenia to dla niego szczególnie trudny okres. Dodał także, dlaczego w pamięć zapadł mu Adwent.

- Adwent zapadł mi w pamięć, bo cała społeczność, i wiejska, i drobnomiejska, szła na roraty. Wyłączeni z tego byli tylko chorzy, starsi i bardzo małe dzieci. Kościół o świcie był zawsze pełen, aż wibrował od śpiewu. Obligiem była też pasterka, a śpiewało się już, idąc z domu do kościoła. W kościele zaś zapach siana, kożuchów, naftaliny, bimbru, moc głosów. Wzruszające, bardzo mocne doświadczenie.

Jakie składano sobie na Kurpiach życzenia? Co jedzono i śpiewano? Te i wiele innych ciekawostek we wspomnieniach śpiewaka Adama Struga czekają na państwa w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Adam Strug (śpiewak, muzyk)

Data emisji: 22.12.2018

Godzina emisji: 9.20

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak